Ibuprofen, ketorolac i naproxen powodują niewydolność serca

FARMAKOTERAPIA

Autor: polishexpress.co.uk/rynekaptek.pl   29-09-2016, 14:22

Ibuprofen, ketorolac i naproxen powodują niewydolność serca Leki mające w swoim składzie diclofenac, ibuprofen, indomethacin czy naproksen zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca.

Ryzyko wystąpienia niewydolności serca u osób zażywających leki przeciwbólowe i przeciwzapalne powodowane jest siedmioma podstawowymi lekami. Są to: diclofenac, ibuprofen, indomethacin, ketorolac, naproxen, nimesuliden i piroxicam.

Badania opublikowane przez czasopismo medyczne „British Medical Jurnal” pokazują, że u osób zażywających leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przynajmniej przez 14 dni, zachodzi o 19 proc. wyższe ryzyko wystąpienia chorób serca w porównaniu do osób, które tych leków nie przyjmują - podaje portal polishexpress.co.uk.

Badania przeprowadzono na grupie prawie 10 mln użytkowników leków NSAID (niesteroidowe leki przeciwzapalne, które są często przepisywane pacjentom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe stawów) między rokiem 2000, a 2010 w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Włoszech.

Okazało się, że u osób zażywających leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przynajmniej przez 14 dni zachodzi o 19 proc. wyższe ryzyko wystąpienia chorób serca w porównaniu do osób, które tych leków nie stosują.

Specjaliści wykazali, że ryzyko wystąpienia niewydolności serca powodowane jest siedmioma podstawowymi lekami przeciwzapalnymi, są nimi: diclofenac, ibuprofen, indomethacin, ketorolac, naproxen, nimesuliden, i piroxicam.

Wykazali również, że leki takie jak diclofenac, etoricoxib, indomethacin, piroxicam i rofecoxib podwajają ryzyko chorób serca przy stosowaniu tych leków w dużych dawkach. Co więcej, indomethacin i etoricoxib przyjmowane nawet w średnich dawkach zwiększają ryzyko niewydolności serca.

W lipcu br. Stowarzyszenie American Heart Association wydało ostrzeżenie, że leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen mogą wywołać lub nasilić niewydolność serca. Stowarzyszenie apelowało, aby osoby mające problemy ze sercem zwracały uwagę na skład przyjmowanych leków.

Więcej: http://www.polishexpress.co.uk/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE