Ibuprom z "ultracienką powłoczką" działa szybciej? Producent nie wie

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazeta.pl/rynekaptek.pl   28-10-2016, 10:10

Ibuprom z "ultracienką powłoczką" działa szybciej? Producent nie wie Producent reklamując lek, w rzeczywistości nie wie czy faktycznie jego szybszy rozkład w żołądku będzie miał szybcy cel terapeutyczny.

Autor bloga Maltreting.pl postanowił nieco dokładniej przyjrzeć się reklamie Ibupromu. Jego producent pokazał trwający 20 sekund film, który w przyspieszonym tempie pokazuje rozpad dwóch tabletek - nowego produktu Ibuprom RR oraz leku konkurencji: brand nr 2.

Ibuprom RR reklamowany jest jako „nowoczesna tabletka z ultracienką powłoczką i rekordowo szybkim rdzeniem”, dzięki czemu następuje „rekordowo szybkie uwolnienie substancji czynnej w żołądku”.

Faktycznie na filmie widać, że RR rozpada się niemal całkowicie już po 40 sekundach, a produkt „nr 2” po tym czasie pozostaje prawie niezmieniony.

Maltreting zapytał się więc producenta o sprawę zasadniczą: czy firma prowadziła badania pokazujące, czy Ibuprom RR faktycznie działa szybciej niż inne leki skoro rozpada się w żołądku w szybszym tempie niż pozostałe leki?

USP Zdrowie odpowiada:

"Na razie nie dysponujemy wynikami badań farmakokinetycznych. Dla innych NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) i paracetamolu, udało się jednak wykazać pozytywną korelację pomiędzy szybkością rozpadu tabletki i szybkością wchłaniania substancji czynnej do krwiobiegu".

Producent powołuje się na inną substancję – paracetamol, substancję choć równie działającą przeciwbólowo, ale nie mającą wiele wspólnego z ibuprofenem, który znajduje się w Ibupromie.

Maltreting dalej drążył temat: - Czy można oszacować czas od połknięcia do rozpoczęcia działania? Uzyskał mało konkretną odpowiedź: "Różnica w szybkości rozpadu tabletek jest rzeczywiście duża niemniej trudno określić, jak ona wpłynie na szybkość działania przeciwbólowego".

Okazało się, że producent „nie wie“ czy działanie Ibupromu przyspieszy działanie terapeutyczne w stosunku do tabletki standardowej.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH