Ilorazu inteligencji nie wysysa się z mlekiem matki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   01-10-2015, 13:47

Ilorazu inteligencji nie wysysa się z mlekiem matki

Angielscy naukowcy sugerują, że karmienie piersią nie wpływa na podwyższenie ilorazu inteligencji dziecka.

Uważa się, że karmienie piersią jest korzystne dla zdrowia dziecka i zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy, alergii, otyłości, cukrzycy typu 2 i białaczki. Rezultaty niektórych badań pokazują również, że karmienie piersią może pozytywnie wpływać na poziom inteligencji dziecka. Z tym ostatnim stwierdzeniem nie zgadzają się jednak badacze z Uniwersytetu Goldsmiths.

- Tego typu powiązanie wydaje się wiarygodne ze względu na to, że długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), które znajdują się w ludzkim mleku, ale nie w mleku pochodzenia zwierzęcego, sprzyjają procesom neurorozwoju. Niestety wiele badań dotyczących tego zagadnienia jest tak skonstruowanych, że nie sposób na nich polegać - komentuje dr Sophie von Stumm.

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od ponad 11 tys. bliźniąt jedno- i dwujajowych urodzonych w latach 1994-1996 i doszli do wniosku, że karmienie piersią nie zwiększa poziomu inteligencji u dziecka.

 Co prawda istnieje słaba korelacja pomiędzy karmieniem piersią a inteligencją u dwuletnich dziewczynek, ale nie występuje ona u chłopców i całkowicie zanika w późniejszym wieku.

- Ważne, by pamiętać o tym, że choć nasze badanie wskazuje na brak związku pomiędzy karmieniem piersią a inteligencją, karmienie piersią może przynosić inne korzyści, np. wzmacniać u dziecka system immunologiczny – mówi dr von Stumm.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH