Im niższa waga tym większe ryzyko Alzheimera?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   04-08-2016, 13:23

Im niższa waga tym większe ryzyko Alzheimera? Osoby starsze z niższą wagą ciała są bardziej narażone na Alzheimera

U osób starszych niższa masa ciała wiąże się z większymi złogami beta-amyloidu w mózgu. Korelacja jest szczególnie widoczna u nosicieli ApoE4, wersji genu apolipoproteiny E stanowiącej czynnik ryzyka choroby Alzheimera.

Uważa się, że podwyższony amyloid mózgowy stanowi pierwszy etap przedklinicznej formy Alzheimera, dlatego odkrycie to sugeruje, że osoby z niedowagą w wieku senioralnym mogą być w większym stopniu zagrożone tą chorobą - informuje portal Kopalnia Wiedzy.

Naukowcy analizowali związek między wskaźnikiem masy ciała (BMI) a poziomem złogów amyloidowych w mózgach 280 uczestników HABS. Mieli oni od 62 do 90 lat, cieszyli się dobrym zdrowiem ogólnym i plasowali się w obrębie intelektualnej normy.

Po wzięciu poprawki na szereg czynników, w tym wiek, płeć, wykształcenie i obecność allelu ApoE4, okazało się, że niższy BMI wiąże się z większą retencją PiB, co sugeruje występowanie większych złogów amyloidu. Analizy uwzględniające statusApoE ujawniły, że związek między niższym wskaźnikiem masy ciała i większą retencją PiB jest szczególnie istotny u osób z wariantem ApoE4.

Amerykanie przypominają też, że niskie BMI to wskaźnik powiązanego z ryzykiem alzheimera - zespołu słabości, na który składają się niska waga, wolniejsze ruchy i utrata siły.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH