Infarma: dostęp do nowych terapii wpływa na długość życia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Infarma/ rynekaptek.pl   08-10-2015, 14:51

Infarma: dostęp do nowych terapii wpływa na długość życia Opóźnienia w wejściu leków onkologicznych do systemu refundacyjnego są w Polsce jednymi z największych w Europie

Badanie zrealizowane na przestrzeni prawie 20 lat w 52 krajach pokazało, że nowoczesne leki odpowiadają nawet za około 40-59 proc. wzrostu oczekiwanej długości życia.

W Polsce zarejestrowane są praktycznie te same leki, co w innych krajach europejskich, jednak poziom ich konsumpcji jest znacznie niższy. W porównaniu z innymi krajami Europy nie jest również korzystne tempo wydłużania się średniej długości życia - przypomina Infarma.

Dodaje: - Przykładowo, spośród 30 analizowanych leków onkologicznych, jedynie 2 są dostępne w pełnym zakresie wskazań, 16 jest dostępnych z istotnymi ograniczeniami zakresu wskazań, a 12 nie jest w ogóle dostępnych.

Według danych organizacji, opóźnienia w wejściu leków onkologicznych do systemu refundacyjnego są w Polsce jednymi z największych w Europie. Równie ważna, jak średnia długość życia, jest jego jakość, szczególnie w późniejszym okresie – po 65 rż.

Według szacunków, Polka w tym wieku przeżyje tylko ok. 40 proc. dalszych lat życia w dobrym zdrowiu, podczas gdy w państwach skandynawskich kobiety mogą liczyć na nawet 70 proc. kolejnych lat dobrego zdrowia, a co za tym idzie pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

Mężczyźni w Polsce mogą liczyć na nieco więcej, bo 48 proc. dalszych lat życia w zdrowiu, przy czym nadal jest to wynik poniżej średniej dla 28 państw Unii Europejskiej i odbiegający znacznie od czołówki badanych państw (powyżej 60 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH