INFARMA: Poziom raportowania działań niepożądanych leków jest wciąż niski

FARMAKOTERAPIA

Autor: infarma.pl/remekaptek.pl   28-09-2015, 10:36

INFARMA: Poziom raportowania działań niepożądanych leków jest wciąż niski "Eksplozja leków" to duże wyzwanie dla farmaceutów i lekarzy

Konieczne są zmiany w systemie monitorowania bezpieczeństwa leków. W Polsce raportowanie występowania przypadków niepożądanego działania leków jest rzadsze niż w krajach Europy Zachodniej, w porównaniu z Hiszpanią nawet 10-krotnie.

W Europie system monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii funkcjonuje od ponad pół wieku, jednak poziom raportowania wystąpienia niepożądanych reakcji na lek jest wciąż wyjątkowo niski. Biorąc pod uwagę, iż okres po rejestracji leku jest dla lekarzy oraz branży farmaceutycznej szczególnie istotny, ponieważ pogłębia wiedzę o działaniu danego leku, należy podjąć intensywne działania na rzecz zwiększenia zaangażowania pacjentów oraz środowiska medycznego w raportowanie negatywnych efektów farmakoterapii – czytamy na stronie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA

- Żyjemy w przekonaniu, że zagrożenia związane ze stosowaniem leków nie istnieją. Ludzie oczekują, że terapia nie będzie się wiązała z żadnymi działaniami niepożądanymi, a przecież wiemy, że lek, który by się z nimi nie wiązał po prostu by nie leczył – mówił Grzegorz Cessak, Prezesa Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Środków Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Szansą na zmianę tej sytuacji jest, zdaniem prezesa G.Cessaka, m.in. wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie upowszechniania wiedzy na temat tego, czym są działania niepożądane, jaka jest rola ich raportowania oraz jakie prawa w tym zakresie mają pacjenci. 

Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, , jedną z najistotniejszych zmian systemowych powinno być aktywniejsze włącznie farmaceutów we współpracę między pacjentem a lekarzem.

- Opieka farmaceutyczna może prowadzić do racjonalizacji farmakoterapii, większej kontroli nad ilością leków przepisywanych i wydawanych pacjentowi. Jej podstawą powinien być przegląd leków pacjenta, rozwiązanie stosowane w wielu krajach Unii Europejskiej – twierdzi dr Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Zdaniem prof. Anny Wieli-Hojeńskiej – Kierownika  Katedry i Zakładu Farmakologii KlinicznejUniwersytetu Medycznego we Wrocławiu , największym z wyzwań może być  „eksplozja leków”– dynamiczny wzrost konsumpcji suplementów diety oraz leków OTC, który można zaobserwować w Polsce w ostatnich latach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH