Infekcje układu oddechowego lub moczowego czynnikiem ryzyka udaru mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-03-2018, 14:27

Infekcje układu oddechowego lub moczowego czynnikiem ryzyka udaru mózgu Osoby, które zostały przyjęte do szpitala z infekcją oddechową lub układu moczowego są o 40 proc. bardziej narażone na zawał serca w przyszłości i o 150 proc. bardziej narażone na udar mózgu (fot. archiwum)

Pospolite infekcje układu oddechowego czy moczowego, które kończą się hospitalizacją, znacznie zwiększają ryzyko udaru mózgu i zawału serca oraz zgonu - wynika z badania, którym objęto ok. 1,2 mln pacjentów.

Informację na ten temat zamieszcza serwis Medical Xpress, za stroną internetową Aston University w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy z wydziału medycznego tej uczelni przenalizowali dane zbierane przez 14 lat wśród ok. 1,2 mln osób (w ramach badania o akronimie ACALM - Algorithm for Comorbidities, Associations, Length of Stay and Mortality). W tej grupie zidentyfikowali ponad 34 tys. pacjentów przyjętych do szpitala z infekcją układu oddechowego lub moczowego i porównali informacje o ich zdrowiu z danymi osób dobranych pod względem wieku i płci, które nie przeszły podobnych chorób zakaźnych.

- Z naszych danych wynika, że osoby, które zostały przyjęte do szpitala z infekcją oddechową lub układu moczowego są o 40 proc. bardziej narażone na zawał serca w przyszłości i o 150 proc. bardziej narażone na udar mózgu, w porównaniu z pacjentami, którzy nie mieli takiej infekcji - skomentował kardiolog dr Rahul Potluri z Aston University.

Co więcej, osoby po zakażeniach układu oddechowego lub moczowego miały też trzykrotnie wyższe ryzyko zgonu po zawale, w porównaniu z pacjentami, którzy nie przeszli tych zakażeń. W przypadku udaru ryzyko zgonu było wyższe dwukrotnie.

W analizie uwzględniono inne czynniki mające wpływ na ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, takie jak: wiek, płeć, przynależność etniczna, palenie papierosów, otyłość oraz występowanie różnych chorób, w tym zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby nerek, migotania przedsionków czy niewydolności serca. Okazało się, że wpływ pospolitych infekcji na ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu był porównywalny z wpływem cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu i wyższy niż wpływ otyłości.

Jak przypominają autorzy badania, do występowania zawałów serca i udarów mózgu przyczynia się rozwój miażdżycy naczyń. Przyrastająca na wewnętrznej ścianie tętnicy blaszka miażdżycowa stopniowo zwęża jej światło i powoduje niedokrwienie narządu, który dana tętnica odżywia. Oderwanie się blaszki może zablokować tętnicę i - w zależności od jej lokalizacji - spowodować zawał serca lub udar mózgu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH