Innowacyjne technologie skracają drogę powstania leku

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   14-11-2011, 06:05

Innowacyjne technologie skracają drogę powstania leku

Proces badania substancji chemicznej pod względem jej potencjału leczniczego wymaga dokładnego sprawdzenia, w jaki sposób oddziaływać będzie ona na białka organizmu przyszłego pacjenta. To proces czasochłonny. Dlatego mile widziane są wszelkie innowacje, które potrafią go przyspieszyć.

Zastosowanie sztucznych membran komórkowych, opracowanych przez badaczy z Institute of Materials Research and Engineering (IMRE) w Singapurze, pozwala odtwarzać procesy zachodzące w żywych komórkach. Tym samym, wykorzystując takie rozwiązanie w laboratorium farmaceutycznym można znacznie przyspieszać identyfikację związków chemicznych pod kątem ich potencjału leczniczego - twierdzą azjatyccy naukowcy.

Sztuczne membrany

Ich membrana to w praktyce zestaw białek zamknięty w syntetycznej matrycy otaczającej stabilne środowisko komórkowe. Singapurczycy bazują na założeniu, że o ile komórki komunikują się między sobą za pomocą białek, zaburzenie tego procesu może prowadzić do rozwoju nowotworów, cukrzycy czy choroby Parkinsona.

Sztuczne membrany mają im pomóc w dokładniejszym poznaniu mechanizmów tej komunikacji. Przyspieszenie prac może być ogromne, co widać na przykładzie procesu powstawania białek: na ich produkcję żywa komórka potrzebuje aż czterech dni, tymczasem te wprowadzone do sztucznej membrany wytwarza się w zaledwie cztery godziny.

Naukowcy z IMRE przekonują też, że laboratorium dla hodowli komórkowych wymaga dużej powierzchni i sterylnego środowiska, natomiast praca ze sztucznymi membranami może odbywać się na niewielkiej przestrzeni standardowego stanowiska laboratoryjnego. Poza tym żywe komórki dużo trudniej kontrolować ze względu na występujące pomiędzy nimi naturalne zróżnicowanie, dodają.

Co nam leży na wątrobie?
Innym przykładem rozwiązania mogącego znacznie przyspieszyć proces odkrywania nowych leków jest „sztuczna wątroba”, wypreparowana niedawno przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ich projekt zakładał przezwyciężenie niedogodności związanej z testowaniem nowych leków na myszach – białka produkowane przez zwierzęcą wątrobę różnią się od ludzkich m.in. stopniem oddziaływania na substancje chemiczne. W rezultacie eksperymentalne leki, które dla gryzoni są bezpieczne, u ludzi mogą wywoływać pewne działania niepożądane.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH