Innowacyjność to także zmiana sposobu myślenia o chorobie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   29-07-2011, 06:27

Innowacyjność to także zmiana sposobu myślenia o chorobie

Jeszcze kilka lat temu blisko połowa pacjentów otrzymywała świadczenie medyczne z tytułu choroby, na którą nie chorowała, a błędy medyczne nadal mogą wynikać z pomylenia przez lekarza prawej strony z lewą.

Postęp w farmakoterapii jest istotny, ale innowacyjność polega także na zmianie sposobu myślenia o chorobie i wprowadzeniu odpowiednich standardów postępowania - twierdzą dwaj wybitni specjaliści w swoich dziedzinach medycznych.

 

Leki jako ikony popkultury

Kamieniem milowym, jeśli chodzi o farmakoterapię zaburzeń psychicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń nastroju, było pojawienie się fluoksetyny. Jej wprowadzenie spowodowało zmianę sposobu myślenia o sposobie farmakologicznego leczenia pacjentów z zaburzeniami nastroju. 

 

- Ta innowacyjność polegała na tym, że dotąd stosowano leki o nieselektywnym charakterze, które miały bardzo szerokie spektrum działania. Pojawienie się leków posiadających bardziej wybiórczy mechanizm działania poskutkowało zupełnie innymi możliwościami farmakologicznego leczenia, szczególnie depresji. Obecnie to głównie te leki dominują w armamentarium psychiatrów, jeśli chodzi o farmakologiczne leczenie zaburzeń nastroju - opisuje prof. Marek Jarema, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

 

Przypomina także o innych lekach, które w swoim czasie rewolucjonizowały rynek. To m.in.  słynny prozac, który stał się już ikoną popkultury, olanzapina, która zmieniła sposób myślenia i traktowania pacjentów cierpiących na zaburzenia psychotyczne. Obecnie leki przeciwpsychotyczne drugiej generacji są najczęściej stosowanymi np. u schizofreników.

 

Zmiana myślenia
Jednak prof. Jarema ocenia, że byłoby błędem stosować określenie innowacyjności tylko w  kontekście produktów farmakologicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH