Insuliny biopodobne: gra warta świeczki?

FARMAKOTERAPIA

Autor: invivoblog, RG/rynekaptek.pl   16-09-2011, 06:51

Insuliny biopodobne: gra warta świeczki?

Biopodobne insuliny? Czemu nie. Temat tańszych odpowiedników w czasach kryzysu jest na czasie.

Według Chrisa Viehbachera, szefa Sanofi-Aventis, do 2015 roku leki biopodobne nie będą miały znaczącego wpływu na osiągane przez koncern wyniki.

Firma odrzuciła opcję wprowadzenia na rynek biopodobnej insuliny, co do pewnego stopnia może być usprawiedliwione koniecznością zapewnienia wysokiej wydajności i względnie niskiej ceny dla takiego produktu – a więc czynnikami zniechęcającymi większość rynkowych graczy.

Poza tym rynek insuliny w coraz większym stopniu skupia się na przyrządach do jej aplikacji, jak pen SoloSTAR (mający aż 40 proc. udziału w sprzedaży insuliny Lantus na rynku amerykańskim) czy urządzenia do kontrolowania poziomu glukozy we krwi.

Wydaje się jednak, że błędem byłoby całkowite odrzucanie koncepcji insuliny biopodobnej. Koncern Eli Lilly, mający w tym segmencie wiele do zyskania, rozpocznie w najbliższym czasie III fazę testów dwóch insulin bazowych, w tym odpowiednika produktu Lantus.

Ponadto ze względu na kondycję ekonomiczną światowej gospodarki temat tańszych biologicznych odpowiedników jest wciąż na czasie. 

Amerykańska agencja FDA zamierza do końca roku opublikować zalecenia dla producentów leków biopodobnych, otwierając tym samym rynek przed drugą ich generacją, m.in. odpowiednikami środków enbrel i rituxan.

Uczestnicy dorocznej konferencji Pharmaceutical Strategic Alliances, która w dniach 21-23 września odbędzie się w Nowym Jorku, będą zastanawiać się m.in. czy najnowsze leki biopodobne mają szansę odnieść komercyjny sukces tam, gdzie ich poprzednikom się to nie udało, a także czy są jedynie kopiami znanych produktów, czy też może stanowią całkiem nową jakość na rynku farmaceutycznym.Takie pytania nurtują specjalistów na świecie, a w Polsce nadal trwa walka o dostęp do insulin analogowych. Już raz były wpisane na listy leków refundowanych, po czym zostały z nich usunięte. Kolejna lista ma ukazać się w październiku, miesiącu wyborczym.

Więcej: http://invivoblog.blogspot.com
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH