Integraza oraz białko kapsydowe przeciwko wirusowi HIV

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa.eu/ŁS/rynekaptek.pl   26-03-2015, 15:05

Integraza oraz białko kapsydowe przeciwko wirusowi HIV Podstawą strategii naukowców mają być dwie cząsteczki — kofaktory enzymu o nazwie integraza oraz białka kapsydowego.

Naukowcy z europejskiego zespołu badawczego pracują nad nową generacją leków do walki z wirusem HIV. Sukces mają zapewnić dwie cząsteczki — kofaktory enzymu o nazwie integraza oraz białka kapsydowego.

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu "Generation of a new class of antiretrovirals targeting HIV-cellular cofactors interactions" (HIVINNOV) proponują nową klasę leków przeciwretrowirusowych, ukierunkowanych konkretnie na interakcje pomiędzy wirusem a nosicielem. Podstawą strategii naukowców mają być dwie cząsteczki — kofaktory enzymu o nazwie integraza oraz białka kapsydowego.

Partnerzy projektu znacząco przyczynili się do odkrycia tych kofaktorów oraz wyjaśnienia, jak ważną rolę odgrywają one w cyklu namnażania się wirusa HIV. Stworzono niewielkie cząsteczki hamujące interakcję pomiędzy integrazą a kofaktorem LEDGF, wykazujące wysoką aktywność przeciwretrowirusową. Najpierw zostaną one przebadane in vivo na zhumanizowanym modelu mysim zakażenia wirusem HIV, a ostatecznie w badaniach klinicznych fazy I/IIa. Jak dotąd wyniki są obiecujące i wskazują, że te cząsteczki oddziałują zarówno podczas integracji wirusa w komórkach docelowych, jak i podczas wytwarzania cząstek zakaźnych.

Jeśli chodzi o kofaktor transportynę, członkowie konsorcjum planują opracować jego strukturę i w ramach wysokoprzepustowych badań przesiewowych zidentyfikować związki, które są w stanie blokować jego interakcje z białkiem kapsydowym. Wytypowano kilka obiecujących cząsteczek, które zostaną poddane dalszym badaniom pod kątem ich właściwości antywirusowych.

Nowa generacja leków przeciwwirusowych opracowywana w ramach projektu to nadzieja na przezwyciężenie aktualnych problemów z lekoopornością, na które napotyka terapia ukierunkowana na zwalczanie wirusa HIV.

Więcej: cordis.europa.eu

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH