Ixazomib ze statusem leku sierocego w Japonii

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   14-03-2016, 10:09

Ixazomib ze statusem leku sierocego w Japonii

Japońskie Ministerstwo Zdrowia przyznało status leku sierocego ixazomibowi (nazwa międzynarodowa, kod leku w trakcie opracowywania: MLN9708), eksperymentalnemu doustnemu inhibitorowi proteasomów do leczenia pacjentów z nawrotowym i/lub opornym na leczenie szpiczakiem mnogim.

Obecnie w Japonii prowadzone są badania fazy 3 ixazomibu z udziałem pacjentów ze szpiczakiem mnogim. Lek ten jest już dostępny w USA pod nazwą handlową Ninlaro po jego dopuszczeniu w grudniu 2015 roku przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do stosowania w leczeniu pacjentów z nawrotowym i/lub opornym na leczenie szpiczakiem mnogim, u których zastosowano wcześniej co najmniej jeden kurs leczenia.

Lek jest również w trakcie oceny rejestracyjnej w Unii Europejskiej. Europejska Agencja ds. Leków (EMA) przyznała ixazomibowi status przyspieszonej oceny w lipcu 2015 roku, a w sierpniu 2015 roku przyjęła wniosek o pozwolenie na dopuszczenie tego leku do obrotu w leczeniu pacjentów z nawrotowym i/lub opornym na leczenie szpiczakiem mnogim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH