Izby rekomendują, czy i jak kupować suplementy

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL/ rynekaptek.pl   19-04-2016, 08:25

Izby rekomendują, czy i  jak kupować suplementy Śląska Izba Aptekarska podpowiada w zakresie suplementacji

Śląska Izba Lekarska i Śląska Izba Aptekarska przygotowały dekalog racjonalnego wyboru, czyli co musimy wiedzieć zanim kupimy suplement diety. To nie ostatnie słowo izb w tej sprawie. Chcą przekazywać rzetelną wiedzę na ten temat.

Jak informuje Śląska Izba Lekarska, w Izbie odbył się pierwszy panel ekspercki w ramach cyklu: ''Nie żyj złudzeniami - zdrowie jest najważniejsze''. Izba zamierza prowadzić tę akcję społeczną cyklicznie. Celem całego projektu jest przekazywanie rzetelnych informacji dotyczących konkretnych zagadnień medycznych.

''Suplement to nie lek'' to tytuł pierwszego panelu, zorganizowanego w ramach cyklu. Zaproszenie do dyskusji przyjęli prof.Bogusław Okopień, konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej, kierownik Katedry Farmakologii oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej SUM oraz dr Piotr Brukiewicz, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. Gospodarzem i moderatorem panelu był dr Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Z raportu TNS Polska z 2014 r. dotyczącego świadomego samoleczenia w Polsce wynika m.in., że spośród badanych:
- 41 proc. uważa, że suplementy leczą,
- 37 proc. uważa, że suplement został sprawdzony względem skuteczności,
- 50 proc. uważa, że suplement jest tak samo kontrolowany jak leki.

Rynek suplementów diety szacowany jest na nawet 15 tysięcy rodzajów preparatów. Nikt jednak nie sprawdza, czy suplement rzeczywiście zawiera to, co deklaruje producent. Ponieważ nie są lekami, nie podlegają takiej kontroli. Są badane tylko wyrywkowo.

- Wzmacniające odporność, oczyszczające z toksyn, na odchudzanie, piękniejszą skórę i paznokcie - wybór suplementów diety jest ogromny. Nie zawsze jednak warto wierzyć reklamie. Reklama nas nie uleczy. Suplementy diety też nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom - są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Nie są lekami. W wybranych przypadkach, przy uzasadnionych wskazaniach mogą one mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale też mogą niestety negatywnie wpływać na nasze organizmy, dlatego nie powinno się ich stosować bez konsultacji z lekarzem - powiedział Jacek Kozakiewicz, prezes ORL.

Podkreślił, że celem działań śląskich izb lekarskiej i aptekarskiej nie jest atakowanie, czy rozpoczynanie wojny z suplementami diety, a jedynie przekazanie rzetelnej wiedzy.

Dekalog racjonalnego wyboru, czyli co musimy wiedzieć zanim kupimy suplement diety.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH