Jad owadów jedną z najczęstszych przyczyn wstrząsu anafilaktycznego

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   02-06-2016, 14:09

Jad owadów jedną z najczęstszych przyczyn wstrząsu anafilaktycznego

Szacuje się, że każdego roku w Polsce umiera ok. 100 osób z powodu wstrząsu anafilaktycznego, a problem anafilaksji dotyczy ponad 130 tysięcy osób. Według danych NFZ liczba pacjentów, którzy otrzymali świadczenia z powodu anafilaksji w ostatnich ośmiu latach wzrosła sześciokrotnie.

Anafilaksja stanowi najbardziej niebezpieczną postać chorób alergicznych, mogących mieć skutki śmiertelne. Jest to ciężka reakcja systemowa organizmu, która w ostatnich latach zdarza się coraz częściej i przybiera na sile. Co ważne, wstrząs anafilaktyczny może wystąpić zarówno u alergików, jak również u ludzi, którzy nie mieli wcześniej żadnych objawów alergicznych.

Szacuje się, że na przestrzeni 10-15 lat częstość występowania anafilaksji wzrosła 5-7 krotnie. Dane te należy jednak interpretować ostrożnie, gdyż istnieje dużo nieścisłości w systemowym ujęciu tej jednostki chorobowej.

Eksperci na całym świecie wskazują również, że anafilaksja wciąż jest niewystarczająco dobrze rozpoznawana przez pogotowie ratunkowe, co oznacza, że w tych przypadkach wdrażane zostaje niewłaściwe leczenie – adrenalina jest więc podawana mniej niż połowie pacjentów, którzy powinni ją otrzymać.

Niedoszacowane są również dane dotyczące ilości zgonów w wyniku alergii na jad owadów błonkoskrzydłych. Wynika to najczęściej z nieprawidłowego zgłaszania przyczyn reakcji śmiertelnych, a te występują u prawie 50% osób, u których nie udokumentowano wcześniejszej reakcji anafilaktycznej.

W przypadku populacji osób dorosłych najczęstszymi czynnikami wywołującymi wstrząs anafilaktyczny to (w kolejności malejącej): leki, jad owadów błonkoskrzydłych, pokarmy i lateks. U dzieci kolejność jest inna – najczęściej czynnikami prowadzącymi do reakcji anafilaktycznej są: pokarmy, jad owadów, leki, a w sporadycznych przypadkach lateks.

Organizatorzy kampanii „Przygotuj się na wstrząs” oraz prof. Karina Jahnz-Różyk, krajowy konsultant w dziedzinie alergologii, przygotowali wspólnie raport „Anafilaksja – problem zdrowotny i społeczny”, który porządkuje dostępne dane oraz wiedzę nt. anafilaksji i wstrząsu anafilaktycznego.

Autorzy raportu odpowiadają na pytania jak kształtowały się koszty związane z anafilaksją (w roku 2014 liczba absencji chorobowej z tytułu anafilaksji osób ubezpieczonych w ZUS wyniosła 18 063, natomiast liczba wydanych zaświadczeń lekarskich - 4 373), wydatki NFZ na świadczenia medyczne z powodu anafilaksji, jak sytuacja ta wygląda w poszczególnych województwach.

Raport pokazuje również ilu specjalistów alergologów pracuje w poszczególnych województwach i ilu średnio pacjentów po przebytym wstrząsie jest pod opieką jednego lekarza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH