Jak monitorować działania niepożądane leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: CIL/rynekaptek.pl   08-01-2016, 14:47

Jak monitorować działania niepożądane leków Wciąż zbyt słabo monitorujemy działania niepożądane leków

System nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii działa w Polsce od początku lat siedemdziesiątych. Niestety wiedza o nim, a co za tym idzie zaangażowanie fachowych pracowników opieki zdrowotnej w zgłaszanie powikłań polekowych, jest ciągle niewystarczające.

Centrum Informacji o Leku podaje, że bez względu na to jakie leki weźmiemy pod uwagę, liczba opisów przypadków wciąż nie daje możliwości oceny statystycznej danego problemu. Dodatkowo obraz zafałszowuje zbyt mała liczba zgłoszeń działań niepożądanych.

Autorki tekstu publikowanego w Centrum Informacji o Leku opisały monitorowanie niepożądanych działań leków na przykładzie leków stosowanych w reumatologii. Jak podają, od momentu leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów w ramach programów lekowych do Urzędu Rejestracji zaczęły napływać zgłoszenia działań niepożądanych towarzyszących stosowaniu metotreksatu. Zwiększona liczba zgłoszeń działań niepożądanych nie wynika jednak z tego, że nagle metotreksat stał się bardziej szkodliwy, ale jest konsekwencją włączenia pacjentów do programu lekowego.

Aby uniknąć wyciągnięcia podobnych, fałszywych wniosków na podstawie braku wiedzy o specyficznym sposobie zbierania danych Urząd nakazuje zgłaszanie zamiaru prowadzenia badań porejestracyjnych, obejmujących m.in. zgłaszanie niepożądanych działań leku. Wówczas wzrost liczby zgłoszeń na temat danego leku wynika z aktywnego zbierania danych na ich temat, czyli jest to przyczyna administracyjna, nie związana z działaniem samego leku.

Innym czynnikiem warunkującym wzrost liczby zgłaszanych działań niepożądanych jest dodatkowe monitorowanie leku, mające na celu prowadzenie do skutecznego zbierania danych o nowych lekach. Lista produktów leczniczych podlegających tej procedurze jest publikowana na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków i sukcesywnie aktualizowana.

Opisy działań niepożądanych dotyczących leków stosowanych w reumatologii, które dotarły do Urzędu to reakcje znane, w zdecydowanej większości opisane w informacji o leku. Tak jak w odniesieniu do innych grup leków można potwierdzić, że nie zostały w Polsce zidentyfikowane nowe działania niepożądane leków reumatologicznych. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH