Jak Polacy biorą leki - wyniki badania

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   12-04-2013, 13:04

Blisko połowa pacjentów deklaruje niewypełnianie zaleceń lekarza. 45% nie zawsze zażywa wszystkie przepisane leki, w tym aż 10% zdarza się to często - wynika z badania „Jak Polacy biorą leki”, przeprowadzonego przez Millward Brown dla spółki Pharma Partner.

- Polacy niestety mają tendencję do rezygnowania z części lub całości terapii przepisanej przez lekarzy. Często z posiadanej recepty wykupują tylko jeden, dwa leki - komentuje Krzysztof Kuszewski, kierownik Zakładu Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia oraz Szpitalnictwa w NIZP-PZH.

Niepokoi też znikoma wiedza na temat stosowanych leków. Z badania wynika, że aż 85% pacjentów poszukiwało w ciągu ostatniego roku informacji o lekach. W ocenie Michała Andrejczuka z firmy Millward Brown, problemem jest jednak wiarygodność źródeł tych informacji.

- Aż 42% badanych zadeklarowało, że wiadomości na temat leków uzyskuje z Internetu, 39% od rodziny, a 30% od znajomych. Co dziesiąta osoba w ogóle nie czyta ulotek dołączonych do produktów leczniczych - ocenia Andrejczuk.

W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej "Applikuj leki rozważnie" opracowano pięć zasad dla prawidłowej farmakoterapii:

- żyj zdrowo i pamiętaj o profilaktyce;
- czytaj ulotki dołączone do leków;
- rozmawiaj z lekarzem na temat przepisywanych leków;
- w przypadku wątpliwości zapytaj farmaceutę;
- nie przerywaj terapii, stosuj zamienniki leków.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH