Jak racjonalnie połączyć paracetamol z ibuprofenem

FARMAKOTERAPIA

Autor: Aptekarz Polski/ rynekaptek.pl   04-10-2016, 12:08

Jak racjonalnie połączyć paracetamol z ibuprofenem Połączenie paracetamolu i ibuprofenu wykorzystuje synergistyczny efekt przeciwbólowy obu składników działających poprzez różne mechanizmy przeciwbólowe

Ibuprofen może wzmacniać działanie przeciwbólowe paracetamolu zatem możliwe jest racjonalne łączenie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych - ocenia dr n. farm. Anna Serafin, Starszy Specjalista ds. Pharmacovigilance w "Aptekarzu Polskim".

Paracetamol (acetaminofen) jest jednym z najczęściej stosowanych leków w znoszeniu bólu i gorączki. Dostępny jest w postaci doustnej (zawiesina, tabletki), doodbytniczej (czopki) oraz dożylnej (iniekcje). Paracetamol jest głównym metabolitem fenacetyny, która z powodu silnego działania nefrotoksycznego w 1983 roku (USA) została wycofana z rynku.

Po raz pierwszy otrzymano i zbadano paracetamol w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo dziesięć razy silniej w ośrodkowym niż w obwodowym układzie nerwowym i zasadniczo nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Działanie przeciwgorączkowe polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn w podwzgórzu, wpływie na ośrodek termoregulacji, a także powoduje rozszerzaniu naczyń krwionośnych w skórze i zwiększa wydzielanie potu ułatwiając tym samym oddawanie ciepła.

Z kolei Ibuprofen jest jednym z najpopularniejszych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych charakteryzujących się działaniem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen został wprowadzony na rynek w 1969 roku. Status leku dostępnego bez recepty otrzymał w 1983 roku.

Od 1989 roku dostępna jest również postać pediatryczna ibuprofenu – zawiesina, która początkowo była wydawana na receptę, a obecnie dostępna jest jako lek OTC. Ibuprofen stosowany jest jako lek przeciwgorączkowy w postaci doustnej (zawiesina, tabletki, kapsułki) oraz doodbytniczej.

Działanie ibuprofenu jest trójkierunkowe i obejmuje eliminację bólu, obniżanie gorączki oraz hamowanie procesów zapalnych. Mechanizm działania farmakologicznego ibuprofenu jest oparty na inhibicji kompetycyjnej aktywności obu cyklooksygenaz (COX1 i COX-2).

Połączenie paracetamolu i ibuprofenu wykorzystuje synergistyczny efekt przeciwbólowy obu składników działających poprzez różne mechanizmy przeciwbólowe (ośrodkowy i obwodowy). W opinii wielu autorów takie połączenie pozwala na poszerzenie spektrum działania przeciwbólowego oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH