Jak rozpoznać mukowiscydozę?

FARMAKOTERAPIA

Autor: RR/rynekaptek.pl   25-05-2011, 16:20

W maju i czerwcu w kilkudziesięciu poradniach alergologicznych oraz laryngologicznych województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego pojawią się ulotki informacyjne na temat mukowiscydozy.

 

- Kampania informacyjna w placówkach zdrowia ma na celu dotarcie do osób, które nie zostały prawidłowo zdiagnozowane w kierunku mukowiscydozy i leczone są na różnego rodzaju alergie, choroby płuc, nietolerancję pokarmową lub astmę - powiedział Paweł Wójtowicz, prezes Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę.

Szacuje on, że takich osób może być w Polsce nawet drugie tyle, co tych właściwie zdiagnozowanych.

- Mamy nadzieję, że dzięki tej ulotce uda się dotrzeć do osób, u których mukowiscydoza nie została jeszcze rozpoznana i dać im szansę na podjęcie kompleksowego leczenia - dodał.

Mukowiscydoza to najczęściej występująca wśród rasy białej, nieuleczalna choroba genetyczna, na którą w Polsce choruje ok. 1500 osób. Jako choroba ogólnoustrojowa, mukowiscydoza objawia się m.in. zaburzeniem funkcjonowania układu oddechowego i pokarmowego oraz występowaniem zwiększonego stężenia chlorków w pocie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH