Jak stosować bizmut w recepturze

FARMAKOTERAPIA

Autor: woia.pl/ rynekaptek.pl   06-08-2015, 11:38

Jak stosować bizmut w recepturze Receptura apteczna z użyciem bizmutu

W mojej opinii nie ma podstaw do odmówienia wykonania przepisanej przez lekarza recepty, w składzie której znajduje się zasadowy azotan bizmutu - wyjaśnia dr Elwira Telejko, konsultant krajowy w dziedzinie farmacji aptecznej.

Jest to odpowiedź na pytanie wielkopolskiego konsultanta w dziedzinie farmacji aptecznej, dra. Stefana Piechockiego, o stosowanie w recepturze substancji Bismuthi subnitras ponderosus do użycia doustnego.

"W X Farmakopei Polskiej zamieszczono wyjaśnienia dotyczące wykazu dawek, działania i/lub zastosowania. Podana w Famakopei przynależność do grupy farmakologiczno-terapeutycznej oraz określenie działania farmakologicznego i/lub najczęstszego zastosowania danej substancji czynnej ma charakater informacyjny i nie wyklucza istnienia innych jej właściwości farmakologicznych, działania lub zastosowania" - przypomina prof. Telejko.

Dodaje: - Zastosowania substacji leczniczej, wskazań i sposobu dawkowania należy poszukać w ChPL, co nie wyklucza, jak wiemy, jej zastosowania również poza wskazaniami. Z ChPL wynika, że bizmut został zarejestrowany jako substancja do receptury preparatów farmaceutycznych, czyli bez ograniczeń.

Z danych literaturowych wynika również, iż nierozpuszczalne sole bizmutu wykazują niewielką szkodliwość dla organizmu. Toksyczność bizmutu dotyczy przede wszystkim przekroczenia dawek soli bizmutu stosowanych w celach leczniczych, najczęściej w wypadku współistnienia nefropatii lub hepatopatii. Należy też przestrzegać przeciwwskazań (ciąża, okres karmienia piersią).

Można także w przypadku przepisania tego typu recepty przez lekarza przedyskutować z nim możliwość zastosowania innych, bardziej skutecznych i bezpiecznych substancji leczniczych - zaleca konsultant.

Więcej: http://www.woia.pl/


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH