Jak stosować farmakoterapię u seniorów

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   01-07-2009, 19:34

Pokusa stosowania leków, stymulowana m.in. reklamą produktów leczniczych jest duża, ale konsekwencje występowania działań niepożądanych w przypadku polifarmakoterapii - jeszcze większe.

- U osób starszych, powyżej 65. roku życia, znacznie wzrasta częstość występowania zarówno różnego typu schorzeń współistniejących, co pociąga za sobą konieczność stosowania wielu leków jednocześnie, wzrasta również częstotliwość występowania w tej populacji polekowych działań niepożądanych – stwierdził dr Jarosław Woroń, z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ w Krakowie, podczas konferencji Urzędu Rejestracji Produktow Leczniczych, na temat bezpieczeństwa farmakoterapii u osób w wieku podeszłym.

Tymczasem w Polsce w większości przypadków chory w wieku podeszłym, jest traktowany jak każdy dorosły pacjent, w pełni wydolny, jeśli chodzi o wątrobę i nerki, które odpowiadają za metabolizm i wydalanie leku. Nie uwzględnia się także, iż wrażliwość na występowanie działań niepożądanych, szczególnie dotyczących centralnego układu nerwowego, jest znacznie większa niż u młodszych pacjentów.

- W naszym kraju brakuje indywidualizacji terapii – zauważył dr Woroń. 

Za jedną z przeszkód uznał błędy systemu opieki, w tym biurokrację, która limituje czas poświęcany na kontakt lekarza z pacjentem, co ma szczególne znaczenie w przypadku pacjenta powyżej 65. roku życia, mniej sprawnego i wolniej kojarzącego, o gorszej percepcji zaleceń lekarza. To uniemożliwia wypytanie pacjenta o elementy, które mają wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo terapii. W efekcie może skutkować zapisaniem leków o niekorzystnym działaniu

Drugim powodem, dla którego osoby starsze częściej chorują z powodu powikłań polekowych, jest samoleczenie.

Pacjenci bez względu na wiek ulegają pokusie zastosowania leków OTC (bez recepty) czy suplementów diety, pod wpływem reklamy. Jednak ta pokusa mówi tylko o korzyściach, a nie o ryzyku wystąpienia działań niepożądanych.

Statystycznie, osoby powyżej 65. roku życia konsumują ponad 40 proc. przepisywanych leków, czyli, średnio, jednocześnie przyjmują 5 leków. Do tego dochodzą dwa leki OTC lub suplementy diety.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH