Jak szukać nowych leków?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-03-2016, 11:37

Jak szukać nowych leków? Dr Sieńczyk i jego zespół badawczy poszukują nowych leków

Dr hab. inż. Marcin Sieńczyk z Politechniki Wrocławskiej zajmuje się tworzeniem testów wykrywających wczesne stadia raka i innych chorób. Drugi kierunek jego poszukiwań to chemia medyczna, czyli potencjalne leki. Dr Sieńczyk wraz ze swoim zespołem badawczym poszukuje leków przeciwnowotworowych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych.

Potencjalnymi lekami mogą być związki, które hamują działanie enzymów zaangażowanych w rozwój i przerzutowanie komórek nowotworowych. Ich działanie mogłoby zapobiegać tworzeniu się nowych ognisk choroby. Na tym etapie prac badawczych typ nowotworu nie jest najważniejszy, bo mechanizm przerzutowania jest dla większości nowotworów zbliżony - podaje PAP. 

Inne potencjalne leki to związki, które mają właściwości antybakteryjne, ale nie są „klasycznymi” antybiotykami. Związki te mogłyby zwalczać bakterie, których wrażliwość na konwencjonalne antybiotyki jest zerowa, jak np. gronkowiec. Działają one bowiem w oparciu o inny mechanizm.

- W rozwoju infekcji bakteryjnych bierze udział wiele różnych enzymów. Antybiotyki, jak np. cefalosporyny, działają na proces budowy ściany komórkowej bakterii. Ale jest też mnóstwo innych, bardzo ważnych enzymów, które stoją na straży wyłączania enzymów budujących ścianę bakteryjną. Jeżeli udałoby się zahamować je na wczesnym etapie rozwoju komórki bakteryjnej, to mielibyśmy lek przeciwbakteryjny, ale nie byłby klasycznym antybiotykiem - tłumaczy dr Sieńczyk.

Ostatnia grupa poszukiwanych związków ma mieć właściwości przeciwwirusowe. Naukowcy szukają leków na żółtaczkę typu C i herpeswirusy, czyli m.in. wirus opryszczki. Obecnie w leczeniu żółtaczki stosuje się jako główny terapeutyk interferon.

A chodzi o program "Lider" zainicjowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dr inż. Marcin Sieńczyk otrzymał ok. 1 mln zł na realizację badań nad testami do wykrywania wczesnych stadiów raka i innych chorób.

Badacz był też uczestnikiem programu wyjazdowego Top 500 Innovators prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Innowatorzy z Polski poznawali tajniki komercjalizacji wyników badań m.in. w Dolinie Krzemowej w USA.

Dr inż. Marcin Sieńczyk jest adiunktem w Zakładzie Chemii Medycznej i Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej kierowanym przez prof. Józefa Oleksyszyna.

W skład zespołu realizującego projekt wchodzą pracownicy Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej w Hamburgu. Badacze współpracują także z Uniwersytetem w Teksasie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH