Jak walczyć z nowotworem w optymalny sposób

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   24-08-2011, 10:08

Leczeniem nowotworów w Polsce powinny zajmować się wielodyscyplinarne zespoły specjalistów, zapewniające chorym optymalny sposób terapii - uznali eksperci podczas I Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.

- O powodzeniu leczeniu w znacznym stopniu decyduje strategia terapii, która dla danego pacjenta powinna być opracowana jeszcze przed jej rozpoczęciem” – powiedział prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Dodał, że w naszym kraju leczenie wielu chorych jest niestety rozproszone. Operacje usunięcia guza, np. piersi lub jelita grubego, wykonywane są często w małych ośrodkach powiatowych, na ogół mało doświadczonych w tego rodzaju zabiegach.

- Nie wystarczy wykonywać kilka operacji danego typu rocznie, żeby dobrze je opanować. Trzeba się w nich specjalizować, wtedy efekty leczenia są zdecydowanie lepsze – podkreślił prof. Jassem.

Eksperci przekonywali, że nawet najlepiej wykonania operacja, która jest podstawą leczenia wielu nowotworów złośliwych, nie wystarczy, jeśli chory nie będzie objęty skojarzonym leczeniem. Polega ono na skoordynowaniu zabiegów chirurgicznych z radioterapią i chemioterapią, a także z psychoterapią i rehabilitacją.

Według prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego ds. onkologii, takie leczenie mogą zapewnić jedynie ośrodki onkologiczne, wyposażone w odpowiednią aparaturę i zatrudniające wielu specjalistów. - Zamiast tego mamy często wyszarpywanie chorych do operacji i chemioterapii przez mniejsze ośrodki.

Onkolodzy podkreślali podczas spotkania, że leczenia raka jest wyjątkowo trudne, dlatego powinni się nim zajmować lekarze, którzy się w tym specjalizują i pracują w zespołach wielodyscyplinarnych. Terapia onkologiczna wymaga bowiem współdziałania różnych specjalistów, bo chory wymaga często zastosowania różnych metod leczenia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH