Jak zdobyć serce pacjenta

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   12-09-2011, 06:42

Jak zdobyć serce pacjenta

Doradzając zakup leku wygodniejszego w podróży, który nie wymaga popijania, farmaceuta może pozyskać stałego klienta swojej apteki. Przekazujemy nieco wiedzy o lekach, którą farmaceuci posiadają, ale nie zawsze używają jej w relacji z pacjentem.

Wszystkie stałe doustne postacie leków można podzielić na leki konwencjonalne i modyfikowane. Wśród tych ostatnich wyróżniamy: o przedłużnym uwalnianiu, o kontrolowanym uwalnianiu (po podaniu lek w jednostce czasu wydziela się w określonym stężeniu).


Są też tzw. wielofazowe o szybkim i przedłużonym uwalnianiu i inne, np. uwalniające w okrężnicy lub w sposób przedłużony w żołądku. Istnieją również tabletki dojelitowe o przedłużonym działaniu i dojelitowe bez tego efektu, stosowane np. ze względu na drażniący wpływ danej substancji leczniczej na żołądek. Tabletki takie mają ochronę przed wcześniejszą inaktywacją.

Nową postacią leków są również bardzo szybko uwalniające, już w jamie ustnej.


Leki dla leniwych 

Czasem mówi się, że leki o przedłużonym działaniu zostały wprowadzone dla leniwych ludzi lub zapominających o zażyciu leku. 

Stałe stężenie leku ma utrzymywać substancję leczniczą w organizmie chorego przez 8-12, 24 godziny, a nawet dłużej.


Takie produkty są mniej toksyczne, gdyż zawierają mniejszą sumaryczną dawkę leku podawanego do organizmu w ciągu doby. Tabletka o przedłużonym działaniu zawiera więcej substancji leczniczej niż jednorazowa wielokrotnie podawana. Jednak jest to mniejsza dawka niż skumulowana ilość substancji podawanej kilkakrotnie w ciągu doby. Stąd też ograniczenie wahań stężeń leku we krwi. 


Dlaczego ważne jest, by lek działał długo, np. w nadciśnieniu? Najkorzystniejsza postać podania leku to raz na dobę, która zapewnia skuteczność działania 24 godziny i utrzymuje co najmniej 50 proc. maksymalnego działania po upływie tej doby.


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH