JAMA: badanie porównujace dabigatran i rywaroksaban

FARMAKOTERAPIA

Autor: Boehringer Ingelheim/ rynekaptek.pl   10-11-2016, 12:45

JAMA: badanie porównujace dabigatran i rywaroksaban Porównano efekty zastosowania dwóch terapii u pacjentów z migotaniem przedsionków

Czasopismo JAMA Internal Medicine opublikowało wyniki badania przeprowadzonego przez badaczy z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, w ramach którego porównano rezultaty leczenia z zastosowaniem dabigatranu (150 mg dwa razy na dobę) i rywaroksabanu (20 mg raz na dobę) uzyskiwane w rzeczywistej praktyce klinicznej.

W badaniu wykazano, że dabigatran (150 mg dwa razy na dobę) wiązał się z mniejszą częstością występowania krwawień śródczaszkowych i dużych krwawień w innych lokalizacjach, w tym dużych krwawień z przewodu pokarmowego, niż odnotowana w przypadku rywaroksabanu (20 mg raz na dobę) u pacjentów z migotaniem przedsionków.

Badanie to jest największym przeprowadzonym dotąd badaniem obserwacyjnym, w którym dokonano porównania tych dwóch leków. W jego ramach dokonano analizy danych uzyskanych od ponad 118 000 pacjentów z migotaniem przedsionków.

Dla pozostałych pierwszorzędowych punktów końcowych udaru zakrzepowo-zatorowego i śmiertelności, nie zaobserwowano statystycznie znaczących różnic pomiędzy obydwiema terapiami.

Drugorzędowe punkty końcowe badania były porównywalne w przypadku obydwu terapii lub lepsze dla dabigatranu w dawce 150 mg.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH