Jedno dziecko, trzech rodziców

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   05-02-2015, 08:32

Jedno dziecko, trzech rodziców

Brytyjscy parlamentarzyści przegłosowali dopuszczenie nowej techniki rozrodu, umożliwiającej urodzenie dziecka z materiałem genetycznym trzech osób.

Metoda bazuje na zapłodnieniu in vitro. Wymiana części materiału genetycznego - na wolny od mutacji, lecz dostarczony przez „trzeciego rodzica" - ma zapobiegać nieuleczalnym chorobom wrodzonym.

Za dopuszczalnością głosowało 382 parlamentarzystów, przeciw było 128. W sprawach sumienia nie obowiązywała partyjna dyscyplina. Jeżeli Izba Lordów się nie przeciwstawi, Wielka Brytania będzie pierwszym krajem dopuszczającym takie modyfikacje genetyczne zarodków - informuje portal rp.pl.

Technika została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Newcastle i przeznaczona jest dla małżeństw, w których kobieta obciążona jest genetyczną wadą powodującą złe funkcjonowanie mitochondriów — komórkowych elektrowni. Dzieci takich kobiet cierpią na zanik mięśni, uszkodzenia układu nerwowego i narządu wzroku, problemy z układem krążenia, przewodem pokarmowym.

Ale jest na to sposób. Mitochondria dysponują własnym zestawem genów — dziedziczonym tylko po matce. Nie wpływają one ani na wygląd, ani na charakter czy zachowanie. Pomysł polega na tym, aby DNA w mitochondriach zastąpić materiałem od kobiety pozbawionej mutacji. Dziecko posiadałoby wówczas zaledwie 0,1 proc. DNA od „trzeciego rodzica" — dawczyni.

Więcej: http://www.rp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH