Jest nadzieja na wygraną z AIDS

FARMAKOTERAPIA

Autor: Polska/rynekaptek.pl   13-06-2011, 11:41

Po trzech dekadach walki z epidemią AIDS, więcej wiemy o wirusie, w krajach rozwijających się rośnie dostęp do leków, a liczba nowych zakażeń jest coraz mniejsza.

Po 30 latach dramatycznej walki z epidemią AIDS los nareszcie się odwrócił - ogłosili przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, komentując najnowsze dane, z których wynika, że w krajach ubogich znacząco wzrósł dostęp do leków.

To ogromny postęp i fakt, który daje nadzieję na to, że zdiagnozowanie u pacjenta zarażenia wirusem HIV nie musi być wyrokiem śmierci. Ponad 6,6 mln nosicieli wirusa HIV w krajach rozwijających się przyjmuje leki opóźniające rozwój choroby. Zanotowano też wyraźny spadek nowych zachorowań - to napawa optymizmem, co do czego zgodni są i badacze zajmujący się tym tematem, i politycy.

Raport przedstawiono w 30. rocznicę pierwszego rozpoznania AIDS. 5 czerwca 1981 r. w amerykańskim czasopiśmie medycznym opisywano przypadek pięciu młodych gejów mieszkających w Los Angeles, u których zauważono formę zapalenia płuc zwykle występującą u osób z zaburzeniami odporności.

Były to pierwsze udokumentowane przypadki epidemii HIV, która szybko rozprzestrzeniła się po całym globie. Przed końcem 2010 r. nosicielami wirusa HIV były 34 mln osób.

Choć skuteczna szczepionka czy terapia to nadal pieśni przyszłości, Michel Sidibé, szef programu UNAIDS, podkreśla, że terapie antyretrowirusowe są dziś na tyle zaawansowane, że pozwoliły zapanować nad epidemią.

W ubiegłym miesiącu naukowcy potwierdzili, że jeśli pacjenci z HIV wystarczająco szybko podejmą terapię lekami antyretrowirusowymi, to ryzyko przeniesienia wirusa na partnera jest zredukowane nawet o 96% proc.

Obiecującą terapią prewencyjną wydaje się testowany obecnie w RPA żel dopochwowy zmniejszający ryzyko zakażenia HIV u kobiet o 39 proc. Badania kliniczne wykazały też, że wśród gejów stosujących na co dzień lek o nazwie Truvada ryzyko zakażenia spada o 44 proc.

- Po latach rozczarowań w dziedzinie zapobiegania rozprzestrzenianiu HIV dotarliśmy do punktu zwrotnego - uważa prof. Richard Hayes z wydziału epidemiologii i zdrowia międzynarodowego przy Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej. - Te testy to dowód postępu w zapobieganiu HIV. Można mieć nadzieję, że w końcu uda się zapanować nad tą niszczącą globalną epidemią.

http://www.polskatimes.pl/magazynthetimes/414254,jest-nadzieja-na-wygrana-z-siejacym-przerazenie-aids,id,t.html

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH