Jest Prezydencja, będzie także dzień spirometrii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   29-08-2011, 10:22

Polski Dzień Spirometrii zostanie zorganizowany 14 października, w ramach światowych dni spirometrycznych. 


Spirometria to badanie określające pojemność płuc i przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Jest niezbędna do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego - astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).


W związku z Dniem Spirometrii, akcję bezpłatnych badań na terenie z całego kraju zapowiada Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Pacjentów.

Jak wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Wrotek, specjalistka chorób wewnętrznych i alergolog, spirometria polega na oddychaniu przez rurkę do aparatu. Najważniejsze w badaniu jest wydmuchiwanie i nabieranie powietrza w ściśle określony sposób.

Badanie wykonywane jest w celu uzyskania informacji, jak powietrze przepływa przez drogi oddechowe i jaka jest pojemność płuc.

U alergików pojemność płuc jest najczęściej prawidłowa. Natomiast u chorych z napadami kaszlu lub duszności (trudności w oddychaniu) może się zmniejszyć przepływ powietrza w oskrzelach. Lekarz wówczas mówi o skurczu oskrzeli i proponuje leki w aerozolu.


Światowe obchody dnia spirometrii odbywają się raz na dwa lata. Jednak ze względu na priorytety obszaru zdrowotnego polskiej prezydencji, eksperci zdecydowali się na organizację ogólnopolskiej masowej spirometrii w tym roku. Placówki ochrony zdrowia i lekarze uczestniczą w akcji na zasadach dobrowolności.


Pomysł powołania do życia federacji towarzystw chorych pochodzi od nestora polskiej alergologii i pneumonologii prof. Wacława Droszcza - długoletniego prezesa Towarzystwa Pomocy Chorym na Astmę.


Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH