Jest przełom w diagnozowaniu raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: wiadomosci.wp.pl/rynekaptek.pl   21-07-2016, 14:35

Jest przełom w diagnozowaniu raka Czy to punkt zwrotny w historii diagnozowania nowotworów?

Dr Howard Urnovitz w rozmowie z Wirtualną Polską zdradza, że następuje przełom w diagnozowaniu nowotworów, a jego opracowana metoda potrafi określić rodzaj raka aż w 90 procentach.

Metoda polega na wykonywaniu testu, który ma mierzyć poziom zawartości raka we krwi.

- Badanie rozpoczyna się od chromosomu pierwszego i przechodzimy dalej, aż do najmniejszego chromosomu. Od pierwszego do dwudziestego trzeciego. To tu zapisana jest informacja, którą w genach przekazali nam rodzice. My dodatkowo dzielimy genom na 700 „okienek”.

Jak dodaje, jedno z nich, w którym odnotowywany jest przyrost, oznaczany jest kropką. Taka sytuacja nazywa się stratą. Właśnie po tym można poznać raka - po niestandardowej liczbie odchyleń: strat i przyrostów.

- Kontynuujemy badanie kolejnych „okienek”, wyniki których mogą być w normie lub nie. Na koniec podsumowujemy je i przygotowujemy raport, na którym widać porównanie tego, co znajduje się w reprezentatywnej próbce krwi u mniej więcej 97% zdrowych ludzi, a co w próbce krwi osoby badanej. W ten sposób nasz test diagnozuje raka. To jest liczenie, prosta matematyka. Dodawanie do siebie strat i przyrostów.

Według dr Urnovitz, test nie tylko diagnozuje raka, ale także bada skuteczność leczenia onkologicznego.

- Powiedzmy, że dany pacjent zostaje przebadany naszym testem i zaczyna terapię, przyjmuje leki. Po czterech tygodniach przeprowadzamy test jeszcze raz. Jeśli wynik się nie zmienia, oznacza to, że terapia nie przynosi rezultatów i trzeba ją zmienić. Jeśli wynik zbliża się do normy, terapia działa i powinna być kontynuowana.

Zdaniem badacza, w większości przypadków nowotwór rozwija się powoli i nie powoduje śmierci od razu, dlatego potrzeby jest test, dzięki któremu można będzie określić, który pacjent powinien poddać się terapii, a który powinien tylko obserwować rozwój choroby.

- Do tej pory udało nam się przetestować i wprowadzić testy diagnozujące 11 rodzajów nowotworu i wszystkie te próby zakończyły się sukcesem. Jednak na dzień dzisiejszy pełna funkcjonalność i wykrywalność dotyczy nowotworu prostaty i piersi – mówi dr Urnovitz.

Więcej:http://wiadomosci.wp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH