Jest związek między nietypową budową płuc a ryzykiem POChP

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-02-2018, 11:22

Jest związek między nietypową budową płuc a ryzykiem POChP Osoby z dodatkowym oskrzelem - zarówno palące, jak i niepalące - były o 49 proc. bardziej narażone na POChP (fot. archiwum)

Niektóre warianty budowy anatomicznej sprzyjają przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) - informuje pismo PNAS.

POChP to postępująca choroba płuc, prowadząca do stanu zapalnego dróg oddechowych i utrudniająca oddychanie. W skali świata jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonu. W większości przypadków rozwija się u osób, które paliły, ale coraz częściej także u niepalących. Jej znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć w miarę starzenia się populacji.

Różne warianty budowy drzewa oskrzelowego - i rozgałęziających się przewodów, które doprowadzają powietrze w głąb płuc - opisywano w przeszłości, opierając się na materiale sekcyjnym. Mogą one wpływać na przepływ powietrza oraz osadzanie się zanieczyszczeń w płucach, jednak jest to zagadnienie mało zbadane.

Odkrycia związku pomiędzy nietypową budową płuc a ryzykiem POChP dokonali naukowcy z McGill University wspólnie z kolegami z Columbia University Irving Medical Center. Przeanalizowali tomograficzne obrazy płuc 3169 osób w wieku od 54 do 94 lat, zebrane w ramach badania Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA) Lung Study.

U ponad jednej czwartej badanych (26, 5 proc.) układ oskrzeli w dolnych płatach płuc nie był "podręcznikowy" - około 16 proc. miało dodatkowe oskrzele segmentowe, 6 proc. brakowało oskrzela dla prawego segmentu środkowo-bocznego, a 4 proc. miało kombinację wariantów lub inne odmienności.

Jak się okazało, osoby z dodatkowym oskrzelem - zarówno palące, jak i niepalące - były o 49 proc. bardziej narażone na POChP. Natomiast brak oskrzela był związany z ryzykiem POChP większym o 86 proc. - ale tylko w przypadku palących. Pierwszy wariant wiązał się z obniżonym przepływem powietrza, drugi - z osadzaniem się większych ilości cząstek stałych.

Sprzyjające chorobie warianty można łatwo wykryć dzięki standardowemu badaniu metodą tomografii komputerowej (przy niskiej dawce promieniowania). Takie badania (mające wykryć początkową postać raka płuc) są obecnie zalecane u starszych pacjentów, którzy dużo palili w ciągu ostatnich 15 lat.

Zdaniem autorów osoby, u których stwierdzone zostaną "ryzykowne" warianty anatomiczne, mogą być w przyszłości leczone w sposób bardziej spersonalizowany, jednak potrzebne są kolejne badania. Wydaje się na przykład, że wariant sprzyjający POChP u niepalących może występować rodzinnie. Być może ma on podłoże genetyczne.

W dalszym ciągu najskuteczniejszym sposobem zapobiegania POChP pozostaje rzucenie palenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH