"Jeżeli leczysz daną jednostkę chorobową, to staraj się mieć kilka leków"

FARMAKOTERAPIA

Autor: Jacek Wykowski/ rynekaptek.pl   26-09-2016, 08:01

"Jeżeli leczysz daną jednostkę chorobową, to staraj się mieć kilka leków" Ekspeci postulują o zmiany na liście "S"

W ramach farmakoterapii i w bólach o niewielkim nasileniu stosuje się głównie niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ).) Na razie na liście 75+ wybór tych leków jest ograniczony tylko do leków zawierających jedną substancję czynną - naproksen.

Dlatego docelowo na liście „S” powinno znaleźć się więcej leków NLPZ - mówią eksperci, podkreślając, że dzisiaj wszystkie te leki z listy oparte są na jednej, tej samej, substancji czynnej.

Spójrzmy "empatycznie i klinicznie"

Jak tłumaczy dr Leszek Borkowski, b. prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz ekspert ds. produktów leczniczych pracujący na rzecz struktur Komisji Europejskiej, na rynku jest wiele leków opartych na tej substancji aktywnej i mają dość zbliżone działania niepożądane.

- Jestem farmakologiem klinicznym, farmaceutą i od 44 lat zajmuję się lekami. Moje doświadczenie zawodowe mówi mi tak: jeżeli leczysz daną jednostkę chorobową, to staraj się mieć kilka leków. Dobrze byłoby w omawianym przypadku zaoferować pacjentom, którzy nie mogą zażywać danego leku np. z uwagi na reakcje alergiczne lub choroby współistniejące i ich leczenie, jeszcze jedną, dwie cząsteczki.

Na sugestię, że dla osób starszych nie jest dużym problemem dopłacenie lub zapłacenie za lek NLPZ oparty na innej cząsteczce, już spoza listy „S”, dr Borkowski odpowiada: - Często nie zdajemy sobie sprawy, że przysłowiowy starszy Kowalski ma problemy z wydaniem pięciu złotych. A to są ludzie, którzy już nigdzie nie dorobią, bo im zwyczajnie na to nie pozwala wiek.

- Biedny emeryt, jak ma zapłacić za mleko albo za lek, to wybierze mleko. Trzeba na to popatrzeć empatycznie i klinicznie - podsumowuje.

Ból przewlekły dotyczy ponad 20 proc. populacji, a wskaźnik ten wzrasta z wiekiem: wśród osób 65+ ponad połowa cierpi na ból przewlekły. Najczęstsze zespoły przewlekłego bólu nienowotworowego to choroba zwyrodnieniowa stawów (34 proc.), bóle krzyża (18 proc.) i bóle głowy (15 proc.).

Wybór nie jest najgorszy, ale jedna molekuła to za mało
- Z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta zaproponowana lista NLPZ to nie jest najgorszy wybór, z punktu widzenia finansów państwa - też nie jest najgorszy, gdyż ta grupa leków jest tania. Jednak nie można opierać leczenia przeciwbólowego tylko na jednej substancji - analizuje wybór dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH