Jod, witamina D i badania - tak najprościej ustrzec się nowotworu tarczycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   11-05-2011, 06:27

Jod, witamina D i badania - tak najprościej ustrzec się nowotworu tarczycy

Za wyjątkiem stosunkowo rzadkich zachorowań na nowotwory tarczycy, choroby tego gruczołu nie są śmiertelne co powoduje, że zdecydowana większość Polaków zdaje się nie doceniać jego znaczenia.

Tak przynajmniej wynika z badań opinii publicznej np. przeprowadzonego przez SMG/KRC w kwietniu 2009 roku. 44 proc. respondentów nie potrafiło wówczas poprawnie wymienić ani jednego objawu świadczącego o niewłaściwym funkcjonowaniu tego narządu.

Aż 56 proc. badanych w wieku 30-70 lat nie wskazało prawidłowo ani jednego z wymienionych w pytaniu następstw nieleczenia tego organu. Tymczasem dzięki wydzielanym przez tarczycę hormonom takim jak tyroksyna, trijodotyronina i kalcytonina, nasz organizm efektywnie wykorzystuje zapasy energii i utrzymuje odpowiednią temperaturę. Związki te zapewniają także prawidłową pracę mięsni i układu nerwowego.

– Akcje takie jak Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy (23 maja rusza trzecia edycja kampanii), które pozwalają szerzyć w społeczeństwie wiedzę na temat objawów chorób tarczycy, pomagają zwiększyć liczbę diagnoz, co pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie – uważa prof. Andrzej Lewiński, krajowy konsultant ds. endokrynologii.

Szczególną uwagę tarczycy powinny poświęcić kobiety, ponieważ choroby tego gruczołu występują u nich prawie 6 razy częściej niż u mężczyzn.

Potrzebny jod…
Dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędny jest jod, który odpowiada za prawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy. Jego niedobór powoduje szereg zaburzeń, takich jak obniżenie zdolności reprodukcyjnych, wzrost częstości występowania guzków i wola tarczycy, jej
niedoczynności, a także zmian nowotworowych.

Wpływa także na ogólny rozwój intelektualny społeczeństw. Już przed laty szacowano (brakowało wtedy dokładnych danych), że w Polsce - znajdującej się na obszarze strukturalnego niedoboru jodu - nawet 10 mln osób może mieć powiększoną tarczycę.

Ale w 1997 roku nastąpił przełom w tym zakresie i sytuacja uległa diametralnej poprawie – wprowadzono Program Profilaktyki Jodowej, który nakazuje producentom soli kuchennej wzbogacanie jej w jod. Także tegoroczny Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy wpisuje się w realizację Narodowego Programu Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym, w szczególności modułu III, czyli Programu Eliminacji Niedoboru Jodu w Polsce na Lata 2009-2011.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH