Kanada: w walce z otyłością aktywność fizyczna ważniejsza niż dieta

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-06-2011, 07:55

Codzienna umiarkowana aktywność fizyczna przez zaledwie kwadrans daje w walce z otyłością lepsze efekty niż odpowiednia dieta - podkreślają kanadyjscy badacze z Institut Canadien d'Information sur la Sante (ICIS) w raporcie "Otyłość w Kanadzie".

Portal internetowy cyberpresse.ca poinformował, że gdyby Kanadyjczycy spożywali więcej warzyw i owoców, liczba przypadków otyłości zmniejszyłaby się o 350 tys. w całym kraju. Z kolei gdyby codziennie przynajmniej 15 minut poświęcali na umiarkowane ćwiczenia, liczba osób otyłych spadłaby o milion.

Tymczasem kanadyjski urząd statystyczny, Statistics Canada, poinformował właśnie, że po raz pierwszy od 10 lat spadło w Kanadzie spożycie owoców i warzyw. Pośród osób powyżej 12. roku życia 43 proc. stwierdziło, że przynajmniej pięć razy w ciągu dnia je warzywa i owoce. Rok wcześniej odpowiedzi takiej udzielało 46 proc. ankietowanych. Przyczyny nie są znane - być może winne są rosnące ceny żywności.

Problem otyłości w Kanadzie jest coraz większy i choć nie osiąga takiej skali jak w USA, to jednak dotyczy blisko 25 proc. osób dorosłych. Wśród nastolatków odsetek otyłych wzrósł trzykrotnie w ciągu ostatnich trzydziestu lat. W ubiegłym roku, jak przypomniała telewizja CBC, już ponad połowa Kanadyjczyków miała nadwagę lub cierpiała na otyłość.

A z tym wiążą się choroby, np. nadciśnienie tętnicze. Według Heart and Stroke Foundation of Canada pomiędzy 1994 a 2005 rokiem liczba przypadków nadciśnienia wzrosła średnio o 77 proc., zaś w grupie wiekowej 35-49 lat aż o 127 proc.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH