Kapsułki z kamerą do endoskopii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-05-2016, 15:23

Kapsułki z kamerą do endoskopii Połknięta kapsułka poprowadzi kamerę wgłąb organizmu. Fot. CTAdventure

Na rynku są już dostępne połykalne kapsułki z kamerką, dzięki którym można wykonać bezprzewodowe endoskopowe badanie wnętrza układu pokarmowego. Polska firma przygotowuje oprogramowanie, które ma pomóc lekarzom w szybkiej i dokładnej analizie trwającego nawet 8 godzin nagrania.

W diagnozie problemów z układem pokarmowym - w wykrywaniu nowotworów, krwawień, owrzodzeń, pasożytów - przydają się badania endoskopowe. Do układu pokarmowego trzeba więc wprowadzić kamerę. W tradycyjnych endoskopach kamerka umieszczana jest na długim przewodzie, a to sprawia, że badanie może nie być dla pacjenta zbyt komfortowe.

Na rynku pojawiły się już jednak rozwiązania mniej inwazyjne - kapsułki z kamerką, które wystarczy połknąć, a one przechodząc przez cały układ pokarmowy zarejestrują na nagraniu wszelkie nieprawidłowości w układzie pokarmowym.

Nagranie wideo przekazywane jest bezprzewodowo do odbiornika w kamizelce lub pasku, który pacjent nosi. To rozwiązanie dotyczy zwłaszcza badań jelita cienkiego i grubego.

Badanie jest komfortowe, ale analiza materiału badania - trochę mniej. Nagranie wideo z kapsułki trwa bowiem nawet 8 godzin. Lekarz musi ten długi materiał wideo dokładnie przejrzeć w poszukiwaniu nieprawidłowości w układzie pokarmowym.

Polska firma CTAdventure, dzięki środkom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pracuje nad oprogramowaniem GastroView do analizy obrazu. Wychwyci ono w nagraniu wideo te fragmenty, na które lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę.

- Wykorzystanie naszego oprogramowania ma umożliwić sprawną i rzetelną analizę filmów wykonywanych za pośrednictwem kamerki umieszczonej w kapsułce - mówi w rozmowie z PAP Dawid Jereczek z CTAdventure. - Tym samym skróci to czas potrzebny na analizę nagrania i zmniejszy liczbę godzin, jakie lekarz musi na nią poświęcić.

Rozmówca PAP twierdzi, że program wybrałby z całego materiału fragmenty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Teraz badanie z wykorzystaniem kapsułki endoskopowej może kosztować nawet 4-5 tys. zł.

Jereczek uważa natomiast, że gdyby wykorzystano oprogramowanie, koszt badania mógłby spaść co najmniej o połowę.

- Niewykluczone, że kiedyś takiego typu badania będą refundowane. A wtedy więcej osób będzie sobie mogło pozwolić na profilaktykę - wyraża nadzieję rozmówca PAP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH