Kariprazyna uzyskała pozytywny wynik w kolejnym wskazaniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: MMX/rynekaptek.pl   16-01-2018, 09:46

Kariprazyna uzyskała pozytywny wynik w kolejnym wskazaniu Allerga planuje złożenie do FDA uzupełniającego wniosku o zatwierdzenie nowego wskazania dla leku VRAYLA (Fot. Archiwum)

Uzyskano pozytywne wyniki III fazy badania klinicznego kariprazyny w leczeniu epizodów depresji związanych z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi typu 1 u osób dorosłych. Jest to drugie kluczowe badanie kariprazyny o pozytywnym wyniku w tym zastosowaniu badawczym.

Osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy w badaniu oceniającym pacjentów z ostrymi  zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi typu 1 leczonymi kariprazyną w dawkach 1,5 mg i 3 mg w porównaniu z placebo - informują Allergan i Richter.

– Dane z badania III fazy potwierdzają przydatność kariprazyny jako potencjalnej opcji leczenia
dorosłych z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi, uzupełniając rosnący profil kliniczny tego
związku w dziedzinie zaburzeń psychicznych – mówi David Nicholson z Allergan.

– Liczba produktów zatwierdzonych do leczenia zaburzeń afektywnych dwubiegunowych jest ograniczona, a jeszcze mniej z tych zostało przebadanych oraz zatwierdzonych do leczenia pełnego
spektrum zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, od manii po depresję. Pojawienie się kolejnego produktu o udowodnionym działaniu w leczeniu pełnego zakresu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych stanowiłoby pożądane uzupełnienie opcji leczenia dostępnych obecnie
psychiatrom i pacjentom – przekonuje dr Gary Sachs z Wydziału Psychiatrii w Harvard Medical School.

W tym badaniu kariprazyna była ogólnie dobrze tolerowana. Najczęściej zgłaszanymi zdarzeniami niepożądanymi były: ospałość, senność, zawroty głowy, akatyzja i nudności (zgłaszane z częstością
wynoszącą co najmniej 5% i przynajmniej dwukrotnie większą niż w przypadku placebo).

Allergan wcześniej (Forest/Actavis) planuje złożenie do Agencji Żywności i Leków (FDA) uzupełniającego wniosku o zatwierdzenie nowego wskazania dla leku VRAYLA w drugiej połowie 2018 roku.

VRAYLAR to doustny, przyjmowany raz dziennie atypowy lek przeciwpsychotyczny zatwierdzony do
doraźnego leczenia dorosłych pacjentów z epizodami manii lub mieszanymi powiązanymi z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi typu oraz do leczenia schizofrenii u osób dorosłych.

Lek został opracowany przez spółkę Gedeon Richter we współpracy z firmą Allergan, która na mocy licencji wprowadziła go do obrotu w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH