Karmienie piersią chroni matki przed chorobami

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-10-2016, 15:08

Karmienie piersią chroni matki przed chorobami Okres karmienia naturalnego zmniejsza u dzieci oraz ich matek ryzyko przedwczesnej śmierci oraz pomaga chronić przed wieloma groźnymi chorobami.

Karmienie piersią jest dobre nie tylko dla dzieci, ale także dla ich matek. Przynosi ich zdrowiu nawet więcej korzyści i chroni przed większą liczbą chorób, niż sądzono do tej pory - oceniają naukowcy z USA.

Odkrycia tego dokonali naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill (USA), a o wynikach swoich badań poinformowali na łamach pisma "Maternal & Child Nutrition" (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/mcn.12366/abstract).

Według oficjalnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) przez pierwszych sześć miesięcy życia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki (bez dokarmiania i dopajania), a następnie należy utrzymać karmienie piersią przynajmniej do ukończenia 12 miesięcy.

Po raz kolejny udowodniono, że wytyczne te mają głęboki sens. Naukowcy z Karoliny Północnej, kierowani przez dr Alison Stuebe, w swoim najnowszym badaniu udowodnili, że taki okres karmienia naturalnego zmniejsza u dzieci oraz ich matek ryzyko przedwczesnej śmierci oraz pomaga chronić przed wieloma groźnymi chorobami, przez co w samym USA pozwala zaoszczędzić przeszło 4,3 mld dolarów rocznie na kosztach opieki zdrowotnej.

-Wyraźnie pokazuje to, jak duże znaczenie ma polityka karmienia piersią - podkreśla dr Stuebe. - Obecnie w USA 22 proc. zatrudnionych matek wraca do pracy w ciągu 10 dni od porodu. Lepsza polityka w zakresie urlopów macierzyńskich mogłaby pomóc zmienić tę sytuację i zostać matkom dłużej ze swoimi dziećmi, co jest jednym z kluczowych elementów pozwalających karmić piersią dłużej.Uchwalenie płatnego urlopu rodzicielskiego wpłynęłoby korzystnie na życie i zdrowie kobiet i ich dzieci.

Autorka badania uważa także, że niezwykle ważne jest zapewnienie kobietom wsparcia laktacyjnego już od pierwszych chwil po porodzie.

- Odkryliśmy, że karmienie piersią przynosi znacznie więcej korzyści zdrowotnych i pozwala na większą redukcję kosztów, niż szacowano wcześniej - dodaje współautorka badania dr Melissa Bartick z Harvard Medical School i Cambridge Health Alliance. - Otrzymane przez nas wyniki powinny skłonić wszystkie szpitale położnicze do opracowania nowych programów wsparcia i edukacji, które pomogą świeżo upieczonym mamom w podjęciu i jak najdłuższym kontynuowaniu karmienia piersią.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH