Katowice: koniec in vitro, ale leki nadal dostępne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Mat.press/rynekaptek.pl   19-01-2016, 08:26

Katowice: koniec in vitro, ale leki nadal dostępne W Katowicach leki stosowane w terapii in vitro refundowane będą do czerwca br.

W klinkach leczenia niepłodności topnieje pula miejsc do udziału w rządowym programie finansującym in vitro.  W Katowicach aż do czerwca, czyli do zakończenia programu MZ będzie jeszcze można skorzystać z rządowego dofinansowania do leków hormonalnych niezbędnych w terapii in vitro.

- Klinika nie prowadzi już zewnętrznego naboru do programu rządowego. Pula zabiegów jaką dysponujemy zostanie natomiast rozdzielona pomiędzy pary, które już wcześniej zostały zakwalifikowane. To efekt decyzji rządu, który w grudniu 2015 w całości wstrzymał program na kolejne lata - mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Wyczerpanie się puli miejsc w klinikach nie oznacza jednak, że kończy się dofinansowanie do leków. W katowickim Gyncentrum aż do czerwca, czyli do zakończenia programu Ministerstwa Zdrowa, będzie można skorzystać z rządowego dofinansowania do leków hormonalnych, jakie niezbędne są do terapii in vitro.

Jak przekonują specjaliści, leki niezbędne w terapii to dziś nawet wydatek rzędu od 4 do 8 tys. zł  przy jednorazowej próbie. Dla wielu par to bariera nie do przeskoczenia.

- Większość par finansujących leczenie samodzielnie robi to przy pomocy kredytów, dlatego dodatkowy wydatek na leki, jest dla nich przeszkodą, którą nie są w stanie już przeskoczyć. Możliwość skorzystania z ulg na leki daje jeszcze nadzieję - mówi dr Dariusz Mercik.

O dofinansowanie do leków można starać się tylko do czerwca. Jaki będzie potem los refundacji nie wiadomo.  Pary mogą skorzystać z 13 preparatów do stymulacji hormonalnej znajdujących się na liście ministerstwa. Jeden z leków objętych jest ryczałtem, za pozostałe częściowo płaci państwo. Żeby móc skorzystać z ulg para musi spełniać jednak kilka warunków.

-  Po pierwsze para musi mieć zdiagnozowaną trwałą niepłodność. Po drugie ulga przewidziana jest dla kobiet do 40 r.ż. Co jednak ważne, pary te nie muszą być uczestnikiem rządowego programu in vitro - mówi dr Mercik.

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH