Każdy przy swoim w sprawie ellaOne

FARMAKOTERAPIA

Autor: radiowarszawa.com.pl, ms / rynekaptek.pl   12-03-2015, 13:15

Każdy przy swoim w sprawie ellaOne

Farmaceuta może odmówić sprzedaży leku, jednak w konkretnym przypadku, gdy ma wiedzę, że może zaszkodzić pacjentowi – twierdzi Paweł Trzciński rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

W opozycji do tego stanowiska wypowiadają się eksperci z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, którzy utrzymują, że aptekarzom wolno odmawiać wydawania ellaOne.

Prawnicy z Ordo Iuris przygotowali ekspertyzę po zapowiedzi rzecznika Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, że przypadki odmowy sprzedaży ellaOne będą sprawdzane.

- Opinia rzecznika dotyczyła kwestii światopoglądowych, a nie przywoływanego przez nas przepisu – komentuje Karolina Dobrowolska. Jej wypowiedź odnosiła się do oświadczenia Pawła Trzcińskiego, rzecznika Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który poinformował, że farmaceuta może odmówić sprzedaży leku, jednak tylko w konkretnym przypadku, gdy ma wiedzę, o tym że może on zaszkodzić pacjentowi.

- Preparat ellaOne  powoduje wiele skutków ubocznych i farmaceuta może odmówić sprzedania go bez recepty – stwierdza Karolina Dobrowolska, ekspertka z Instytutu Ordo Iuris. Dodaje ona, że farmaceuta i technik farmacji zawsze może odmówić wydania leku, co do którego ma wątpliwości, że może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.

- Paweł Trzciński w wypowiedzi dla Radia Warszawa przyznał, iż farmaceuta może odmówić sprzedaży, ale ze względu na stan zdrowia pacjenta, a zatem o ile będzie miał wiedzę na temat szkodliwych skutków dla pacjenta. GIF nie uznaje takiej możliwości w przypadku stanowiska wynikającego z poglądów (sumienia).

Więcej: radiowarszawa.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH