KE o bezpieczeństwie produktów kosmetycznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   29-09-2014, 12:16

Komisja Europejska przyjęła dwa środki ograniczające stosowanie trzech substancji konserwujących w produktach kosmetycznych.

Komisja postanowiła ograniczyć maksymalne stężenie dwóch substancji konserwujących: parabenu propylowego i parabenu butylowego, z obecnie dopuszczalnego limitu w wysokości 0,4 proc., jeśli stosowane samodzielnie i 0,8 proc., jeśli stosowane w mieszaninie z innymi estrami, do 0,14 proc. substancji stosowanej samodzielnie lub w mieszaninie.

Zakaz dotyczy stosowania tych substancji w produktach niespłukiwanych, przeznaczonych do aplikacji na skórę przykrytą pieluchą u dzieci w wieku poniżej trzech lat, ponieważ ich działanie na podrażnioną skórę bez dopływu powietrza jest intensywniejsze niż w przypadku kontaktu ze skórą nieuszkodzoną. Nowe przepisy będą mieć zastosowanie do produktów wprowadzonych do obrotu po 16 kwietnia 2015 roku.

Po drugie, Komisja zakazuje stosowania mieszaniny metylochloroizotiazolinonu oraz metyloizotiazolinonu (MCI/MI) w produktach niespłukiwanych, takich jak kremy do ciała. Przepis ten ma na celu obniżenie ryzyka występowania alergii skórnych i zmniejszenie częstości ich występowania. Ten środek konserwujący może być nadal stosowany w produktach spłukiwanych, takich jak szampony i żele pod prysznic w maksymalnym stężeniu 0,0015 proc. przy stosunku MCI/MI wynoszącym 3:1. Przepis będzie miał zastosowanie w przypadku produktów wprowadzonych do obrotu po dniu 16 lipca 2015 roku.

Środki konserwujące wykorzystywane w kosmetykach odgrywają ważną rolę, chroniąc konsumentów przed szkodliwymi czynnikami chorobotwórczymi, które w przeciwnym razie dostawałyby się do kremów i kosmetyków stosowanych co dzień. Bez środków konserwujących wszystkie kosmetyki miałyby bardzo krótki okres trwałości a w większości przypadków konieczne byłoby ich przechowywanie w lodówce.

Substancje chemiczne znane jako parabeny to ważna grupa środków konserwujących, jakie mogą być stosowane w kosmetykach. Oprócz parabenu propylowego i parabenu butylowego, bezpieczne są także inne parabeny, takie jak paraben metylowy i paraben etylowy, co wielokrotnie potwierdził Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS). Są one również jednymi z najbardziej skutecznych środków konserwujących.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH