KE: ruszyły prace nad związkami endokrynnie czynnymi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-03-2016, 09:37

KE: ruszyły prace nad związkami endokrynnie czynnymi KE zaczęła prace nad kryteriami dla opracowania związków endokrynnie czynnych

Z dwuletnim opóźnieniem KE opracowuje kryteria naukowe dla związków endokrynnie czynnych. Wszystko po to, by w końcu zidentyfikować szkodliwe dla ludzkiego zdrowia substancje, powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Wyniki prac mają być znane przed wakacjami.


Związki endokrynnie czynne, czyli tzw. EDC (endocrine disrupting chemicals) to substancje zaburzające działanie układu hormonalnego człowieka. Stosowane są w przemyśle, głównie jako składowe plastików, opakowań produktów żywnościowych, kapsułek leków, a także w kosmetykach, czyli praktycznie wszędzie.

Jak informuje na swojej stronie Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, "obecnie znanych jest ponad 800 związków, które wykazują zdolność zaburzania czynności układu dokrewnego".

- EDC może doprowadzić m.in. do: zaburzeń płodności, zaburzeń rozwoju narządów płciowych, zachorowań na raka hormonozależnego (min. raka sutka, gruczołu krokowego, jajnika i jąder), uszkodzeń płodu, w tym rozwoju jego układu nerwowego, a nawet zaburzeń metabolizmu, otyłości i cukrzycy - mówi PAP profesor Jean-Pierre Bourguignon z belgijskiego Uniwersytetu w Liege, członek międzynarodowego Towarzystwa Endokrynologicznego (Endocrine Society).

A choroby to już realne koszty - szacuje się, że UE wydaje rocznie 157 miliardów euro na leczenie chorób spowodowanych EDC oraz na utrzymanie osób, które z powodu uszczerbku na zdrowiu nie mogą pracować.

Świadomość tego, że niektóre substancje, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu, mogą zaburzać działanie naszego układu hormonalnego, narodziła się już 50 lat temu. Unia Europejska zajęła się tematem EDC już pod koniec lat 90. Podejmowane były rozmaite działania, jak choćby Europejska Strategia ds. EDC (w 1999 r.) czy program REACH (Rejestracja, Ewaluacja, Autoryzacja i Restrykcja Substancji - 2007 r.).

Do dziś jednak nie udało się wypracować spójnej polityki UE odnośnie do szkodliwych związków. Brakuje zarówno ich jasnej definicji, jak i wyróżnienia, które konkretnie substancje kwalifikują się jako związki endokrynnie czynne i które powinny podlegać unijnemu prawu.

Zadanie skategoryzowania EDC przypadło Komisji Europejskiej. Ta już w 2013 r. miała przyjąć regulacje odnośnie do EDC w ramach przepisów, dotyczących pestycydów i biocydów. KE nie wywiązała się jednak z powierzonego zadania. Na wniosek Szwecji, przy poparciu Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej oraz kilku państw UE, w tym Francji, Danii i Holandii, sprawą zajął się Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE