Keytruda dopuszczona przez KE do leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca

FARMAKOTERAPIA

Autor: MSX/rynekaptek.pl   09-08-2016, 14:54

Keytruda dopuszczona przez KE do leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca Pacjenci chorzy na niedrobnokomórkowego raka płuca uzyskali nową opcję leczenia

Keytruda (Pembrolizumab), lek firmy MSD zostałał dopuszczony przez Komisję Europejską do stosowania w leczeniu zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca.

Terapia może być stosowana w przypadku niedrobnokomórkowego raka płuca miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami u osób dorosłych z ekspresją PD-L1 w tkance nowotworowej u których zastosowano wcześniej przynajmniej jeden schemat leczenia systemowego.

Nowe wskazanie zostało zarejestrowane na podstawie wyników badania KEYNOTE-010, w którym wykazano, że stosowanie leku keytruda powoduje istotne wydłużenie przeżycia całkowitego (overall survival, OS) w porównaniu ze standardową chemioterapią.

Decyzja o rejestracji to znaczący krok dla pacjentów cierpiących na zaawansowanego raka płuca – jeden z najczęściej występujących i najgroźniejszych nowotworów.

Wyniki badań wskazują nie tylko na potencjał tego leku w leczeniu zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca, ale także na znaczenie właściwego doboru pacjentów do terapii.

- Zależy nam, żeby nowy lek stał się dostępny dla pacjentów w Europie tak szybko, jak to tylko możliwe – mówi Deepak Khanna, kierujący MSD Onkologia w Europie.

Korzyści w zakresie długości przeżycia związane ze stosowaniem produktu leczniczego keytruda odnotowane u leczonych wcześniej pacjentów, u których wykryto ekspresję PD-L1, są obiecujące.

- Zapotrzebowanie na skuteczne leki w leczeniu raka płuca jest wciąż ogromne. Dzięki tej decyzji pojawia się nowa spersonalizowana terapia stosowana po oznaczeniu biomarkera, dzięki czemu można ustalić, którzy pacjenci mogą odnieść korzyści z leczenia – mówi dr Luis Paz-Ares, ordynator oddziału onkologicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Madrycie.

Przypomnijmy, lek Keytruda (pembrolizumab) od 1 lipca 2016 r. decyzją Ministerstwa Zdrowia został objęty refundacją w III (nieoperacyjnym) lub IV stopniu zaawansowania czerniaka skóry lub błon śluzowych u osób dorosłych.

Lek Keytruda to przeciwciało anty-PD-1, aktywujące do walki z nowotworem układ odpornościowy pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH