Kiedy powstanie Narodowy Plan Alzheimerowski?

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   14-09-2011, 11:50

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia, odpowiedzialną za 60% otępień u osób powyżej 65 roku życia.

Według raportu Alzheimer'a Disease International obecnie na świecie chorobami otępiennymi dotkniętych jest 35,6 miliona osób. W 2050 roku liczba ta potroi się i osiągnie liczbę 115 milionów. W Polsce na chorobę Alzheimera choruje około 250 tys. osób.

Proces starzenia się społeczeństw w krajach rozwiniętych jest faktem , ale też stanowi wyzwolenie dla rządów tych państw do doskonalenia procesu
diagnozowania i leczenia oraz takiej organizacji opieki nad chorymi, która w znaczący sposób poprawi jakość ich życia.W lutym 2009 roku Parlament Europejski przyjął deklarację o uczynieniu choroby Alzheimera priorytetem polityki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz zlecił opracowanie narodowych planów alzheimerowskich, jak i Europejskiego Planu Działania.


Koncepcje takie są już wdrażane w 13 krajach europejskich, gdzie opracowano narodowe plany alzheimerowskie. Polska nie wprowadziła dotychczas takiego rozwiązania, w związku z tym Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zainicjowało powstanie Koalicji Alzheimerowskiej, której celem jest wprowadzenie założeń  Narodowego Planu Alzheimerowskiego.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH