Kielce: promocja mammografii nie wystarczy

FARMAKOTERAPIA

Autor: RR, gazeta.pl/rynekaptek.pl   13-05-2011, 15:30

Kobiety z województwa świętokrzyskiego najrzadziej w kraju wykonują mammografię. W programie wczesnego wykrywania raka piersi wzięło tu udział zaledwie 28,68 proc. pań w wieku 50-69 lat.

Przyczyną niskiej zgłaszalności mogą być niedociągnięcia w zakresie promocji badań mammograficznych, leżące po stronie Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego działającego przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach - infomuje Gazeta Wyborcza.

- Jesteśmy województwem rolniczym. Kobiety nie chcą jeździć na badania, choćby dlatego, że mają do pokonania znaczne odległości, a publiczny transport na terenach wiejskich pozostawia wiele do życzenia. Jeśli już się decydują, to do dyspozycji mają zaledwie 5 placówek stacjonarnych wykonujących mammografię. Jest wprawdzie mammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, a od br. dwa mammobusy prywatnych firm, ale to wszystko za mało - mówi dr Arkadiusz Chil, kierownik kieleckiego WOK.

I dodaje, że w innych województwach do dyspozycji kobiet jest po kilkadziesiąt placówek stacjonarnych i po kilkanaście mammobusów. Dopiero po stworzeniu odpowiedniej bazy w regionie świętokrzyskim będzie szansa, by zgłaszalność była na poziomie 70 proc.

- Niebawem zostaną wysłane imienne zaproszenia na badania. Z doświadczenia wiemy, że wtedy zgłaszalność znacznie wzrasta - zauważa Chil.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH