Koalicja Alzheimerowska: potrzebny jest narodowy plan

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   22-09-2011, 11:28

Eksperci szacują, iż w Polsce cierpi na chorobę alzheimera 250 tysięcy osób, a 150 tysięcy jest niezdiagnozowanych.

W chorobie istotne jest możliwie wczesne i bezbłędne postawienie diagnozy. Umożliwia ona szybsze wprowadzenie leczenia i właściwej rehabilitacji, co skutkuje wydłużeniem okresu sprawności chorego, jak również całkowitego czasu przeżycia. W Polsce pacjenci diagnozowani są zbyt późno, gdy choroba jest już często w dość zaawansowanym stadium. Okres jaki mija od pojawienia się pierwszych symptomów choroby do jej rozpoznania wynosi 23 miesiące, gdy zaś w Niemczech jest to 10 miesięcy, a we Włoszech 14. 


Terapia w zakresie choroby Alzheimera opiera się na stosowaniu leków, które łagodzą jej objawy i opóźniają rozwój. W celu uzyskania efektu terapeutycznego bardzo istotne jest przyjmowanie leku regularnie, w określonej dawce, zapewniając stały jego poziom we krwi. 


W Polsce chorzy na Alzheimera najczęściej (80%) przebywają do końca życia pod opieką najbliższej rodziny w domu. Organizacja opieki jest poważnym obciążeniem psychicznym, fizycznym i ekonomicznym. W lutym 2009 roku Parlament Europejski przyjął deklarację o uczynieniu choroby Alzheimera priorytetem polityki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, zalecił opracowanie narodowych planów alzheimerowskich oraz Europejskiego Planu Działania. Rozwiązania takie są już wdrażane w 13 krajach europejskich, gdzie opracowano narodowe plany alzheimerowskie. Polska nie wypracowała dotychczas takiego rozwiązania.Dlatego Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zainicjowało powstanie Koalicji Alzheimerowskiej, której celem jest poprawa jakości życia chorych. W tym roku o problemach osób chorych i sytuacji członków rodzin rozmawiano w Światowym Dniu Choroby Alzheimera, przypadającym 21 września 2011 roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH