Kobiety z depresją bardziej narażone na udar mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-08-2011, 10:30

Kobiety cierpiące na depresję mogą być bardziej narażone na udar mózgu - wynika z amerykańskich badań. Zdaniem autorów pracy opublikowanej w piśmie "Stroke", najprawdopodobniej wynika to z faktu, że chorzy na depresję ogólnie zaniedbują swoje zdrowie.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali dane zebrane w grupie ponad 80 tys. kobiet w wieku 54-79 lat. Były to pielęgniarki biorące udział w długoterminowym studium "Nurses' Health Study". Żadna z nich nie miała udaru przed rozpoczęciem badań, ale u 22 proc. zdiagnozowano depresję. W okresie 6 lat, gdy śledzono ich stan zdrowia, udar wystąpił u 1 033 pań.

Jak wyliczyli autorzy pracy, kobiety, u których kiedykolwiek stwierdzono objawy depresji były blisko o 30 proc. bardziej narażone na udar w porównaniu z kobietami bez depresji - w przeszłości lub obecnie. Aktualne występowanie depresji wiązało się natomiast z ryzykiem udaru wyższym aż o 40 proc.

Okazało się również, że panie, które stosowały leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) w ciągu dwóch lat przed rozpoczęciem badań były niemal o 40 proc. bardziej narażone na udar, w porównaniu z kobietami niezażywającymi tych medykamentów.

"Nie sądzę, że leki mogą być pierwotną przyczyną wzrostu ryzyka udaru" - podkreśla prowadząca badania dr Kathryn Rexrode. Jej zdaniem, fakt, że ktoś musi je zażywać świadczy raczej o tym, że cierpi na poważniejszą depresję. "Nasze badania nie sugerują absolutnie, że pacjenci z depresją powinni przestać zażywać leki, by obniżyć ryzyko udaru" - zaznacza.

Dr Rexrode przypomina, że depresja może być przyczyną gorszej kontroli innych problemów zdrowotnych, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Cierpiący na nią pacjenci często nie zażywają regularnie leków przepisanych na te schorzenia lub mają problemy z prowadzeniem zdrowego stylu życia, w tym np. z regularnymi ćwiczeniami. Wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka udaru - podkreśla badaczka.

W najnowszych badaniach zaobserwowano, że panie z depresją nie tylko były częściej samotne i nieco młodsze, ale też paliły papierosy i były mniej aktywne fizycznie. Poza tym, miały wyższy wskaźnik masy ciała i częściej cierpiały na takie schorzenia przewlekłe, jak nadciśnienie tętnicze, choroba serca czy cukrzyca.

Więcej: http://nauka.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH