Kolejne badanie o szkodliwości e-papierosów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PolGRP/ rynekaptek.pl   26-01-2016, 11:43

Kolejne badanie o szkodliwości e-papierosów E-papierosy nie stanowią skutecznego sposobu odzwyczajania od palenia tytoniu?

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że elektroniczne zamienniki wyrobów tytoniowych są szkodliwe dla dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży. Dlatego rekomenduje państwom członkowskim wprowadzenie zakazu sprzedaż e-papierosów nieletnim.

E-papierosy, które są obecne na polskim rynku od kilku lat, powszechnie uważane są za zdrowsze zamienniki papierosów. Wiele osób sięga po tę formę palenia sądząc, że jest mniej szkodliwa i zmniejsza ryzyko uzależnienia.

Jednak badania, na które powołuje się Polska Grupa Raka Płuca, przeprowadzone w Polsce pomiędzy grudniem 2013 i lutym 2014 pokazują, że e-papierosy mogą uzależniać znacznie szybciej niż papierosy tradycyjne. W wyniku ankiety przeprowadzonej wśród 2 213 polskich uczniów w wieku od 16 do 18 lat stwierdzono, że 21.8 % jednocześnie używało papierosów elektronicznych i paliło wyroby tytoniowe (tzw. podwójni palacze).

Liczba ich była wyższa niż uczniów konsumujących tylko jeden z tych wyrobów. Podwójni palacze chętniej palili na co dzień wyroby tytoniowe (adjusted odds ratio) AOR= 3.54 (95 % CI 2.34-5.36) i palili ich więcej AOR=0.27 (95 % CI 0.12-0.57)] niż ucząca się młodzież, która paliła jedynie wyroby tytoniowe.

Autorzy podsumowują, że nastolatkowie używający jednocześnie papierosów elektronicznych
i wyrobów tytoniowych nie wypalają mniejszej ilości wyrobów tytoniowych od nastolatków używających tylko wyrobów tytoniowych. Młodzież używająca obu produktów paliła znacznie częściej
i w większych ilościach, niż osoby konsumujące tylko jeden wyrób.

- Nieważne czy palimy tradycyjne papierosy czy e-papierosy, podejmujemy ryzyko zachorowania na choroby serca, układu krążenia, choroby nowotworowe tchawicy, jamy ustnej, gardła, pęcherza czy nerek, a także raka płuca. Pamiętać należy, że e-papierosy nie stanowią skutecznego sposobu odzwyczajania od palenia tytoniu – podkreśla prof. Tadeusz Orłowski z Polskiej Grupy Raka Płuca.

Rak płuca statystycznie jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród pacjentów onkologicznych. Nowotwory złośliwe płuca w Polsce stanowią 21% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn 
i 9% u kobiet (dane statystyczne z 2010). Rak płuca dotyka przeważnie osoby w średnim i starszym wieku. Palacze wdychają trujące związki chemiczne odkładające się przez lata w organizmie. Złogi substancji smolistych potęgują swoje działanie w czasie, stając się jeszcze bardziej szkodliwe 
i zwiększając ryzyko zachorowania na nowotwór.[1]Maciej L. Goniewicz, Noel J. Leigh, Michal Gawron, Justyna Nadolska, Lukasz Balwicki, Connor McGuire, Andrzej Sobczak; Dual use of electronic and tobacco cigarettes among adolescents: a cross-sectional study in Poland, International Journal of Public Health, http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00038-015-0756-x.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH