Kombinacja leków w terapii raka piersi przynosi lepsze efekty

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   17-10-2014, 16:21

W Polsce u trzech na cztery pacjentki rozpoznaje się raka piersi z ekspresją receptorów hormonalnych. Postępy w zakresie badań biomedycznych umożliwiają onkologom zaoferowanie tej grupie chorych coraz efektywniejszych i kompleksowych terapii endokrynnych.

Długoterminowa ocena efektywności leczenia hormonalnego u pacjentek cierpiących na tę postać nowotworu piersi wskazuje, że pozwala ono ograniczyć toksyczność leczenia i związane z nimi działania niepożądane, w tym znane pacjentkom korzystającym z chemioterapii wypadanie włosów, zmęczenie czy mdłości. Również sposób przyjmowania leków, w formie tabletki, eliminuje potrzebę powtarzającej się, kilkudniowej hospitalizacji.

Korzyści wynikające ze stosowania hormonoterapii znajdują odzwierciedlenie w zaleceniach klinicznych opracowanych przez National Comprehensive Cancer Network (NCCN) oraz European Society for Medical Oncology (ESMO) - międzynarodowych organizacji promujących najwyższe standardy leczenia w onkologii.

Jak ocenia prof. Guy H. Jerusalem, członek Amerykańskiego i Europejskiego Towarzystwa  Onkologii Klinicznej, gość XVII Kongresu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Gdańsku, terapię hormonalną należy uznać za standardową i preferowaną metodę leczenia zaawansowanego raka piersi. Jednak w pewnym momencie zaczyna ona przynosić rozczarowujące efekty, dlatego wymaga dodatkowego elementu.

- Ewerolimus skojarzony z eksemestanem jest pierwszą odpowiedzią dla tej grupy pacjentek. W porównaniu do innych terapii stanowi prawdziwy przełom, zapewniając dwukrotnie dłuższy okres wolny od progresji przy łagodniejszych skutkach ubocznych jego stosowania.

Wykorzystanie eksemestanu skojarzonego z ewerolimusem, odpowiedzialnym za blokowanie kinazy mTOR, stanowi nową nadzieję w leczeniu zaawansowanego raka piersi u pacjentek po menopauzie. Jest to pierwsza metoda leczenia hormonozależnego raka piersi, która łączy lek hormonalny z lekiem przeciwdziałającym mechanizmom oporności na hormonoterapię.

Zastosowanie tej kombinacji dwukrotnie wydłuża okres przeżycia wolny od progresji choroby, z 3,2 miesiąca do 7,8 miesiąca (w ocenie lokalnej), co zostało potwierdzone wynikami w niezależnej ocenie centralnej (PFS: 4,1 miesiąca vs 11 miesięcy) stosunku do samego eksemestanu. Badanie BOLERO2 wskazało, że korzyści te były widoczne dla wszystkich podgrup populacji chorych, które w nim uczestniczyły.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH