Komórki macierzyste leczą chorobę Parkinsona

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-05-2011, 13:29

Indukowane komórki macierzyste przeszczepione do mózgu szczurów chorych na parkinsonizm zastąpiły utracone na skutek choroby neurony i wyleczyły gryzonie - informują naukowcy z Korei i USA na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation".

Grupy Sang-Hun Lee z Hanyang University i Kwang-Soo Kim z Harvard Medical School porównały zdolność komórek uzyskanych z różnego rodzaju ludzkich komórek macierzystych do leczenia choroby Parkinsona u szczurów.

Choroba Parkinsona rozwija się na skutek utraty subpopulacji neuronów dopaminergicznych w tzw. istocie czarnej mózgu. Obecnie możliwe jest jedynie łagodzenie objawów choroby, utraty komórek nerwowych nie można cofnąć.

Komórki macierzyste są uznawane za obiecujące źródło komórek mogących zastąpić w mózgach osób chorych na parkinsonizm zniszczone przez chorobę neurony. Naukowcy widzą w tej roli dwa rodzaje komórek macierzystych: komórki zarodkowe uzyskiwane z zarodków we wczesnych etapach rozwoju i indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS), które uzyskuje się poprzez reprogramowanie komórek dorosłego organizmu tak, że mogą się różnicować i rozwijać w dowolny typ komórek.

Żeby komórki dorosłego organizmu przeprogramować w komórki iPS trzeba zastosować metodę transferu zmienionych białek bezpośrednio do komórek lub użyć wirusów, które wprowadzają do komórek niezbędną do przeprogramowania informację genetyczną.

Lee, Kim oraz ich współpracownicy zaobserwowali, że komórki indukowane dzięki zastosowaniu wirusów nie nadają się do leczenia szczurów chorych na parkinsonizm. Natomiast komórki nerwowe uzyskane poprzez różnicowanie iPS powstałych poprzez transfer białek po przeszczepieniu do mózgu chorych szczurów zastępują utracone neurony i cofają rozwój choroby.

Zdaniem autorów pracy ich badania sugerują, że ludzkie indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste otrzymane poprzez transfer białek w przeszłości będą mogły być stosowane w leczeniu osób chorych na parkinsonizm.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH