Komórki macierzyste z rogów jelenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: wroclaw.gosc.pl / rynekaptek.pl   24-04-2015, 09:01

Komórki macierzyste z rogów jelenia Komórki macierzyste z rogó jelenia (foto: sxc.hu)

Na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego rozpoczęło pracę wyspecjalizowane laboratorium badawczo-produkcyjne, które skoncentruje się na innowacyjnych produktach medycznych opartych na homogenacie z porożogennych komórek macierzystych.

Prototypy wyrobów medycznych w przyszłości mają być dostępne na rynku. - W tej chwili rozpoczynamy produkcję wyrobów medycznych, na razie jeszcze bez dodatku czynnej substancji, bo ona jest jeszcze w trakcie badań - mówi prof. Józef Nicpoń, kierownik Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii  Biomedycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, koordynator projektu. Przyznaje, że trwają już eksperymenty medyczne z udziałem zwierząt w zakresie okulistyki, przy leczeniu uszkodzeń mechanicznych rogówki oka oraz przy leczeniu powierzchni ubytków stawowych, czy regeneracji ścięgien.

Projekt naukowców związanych z Uniwersytetem Przyrodniczym może być wykorzystany w przyszłości przy innym, prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego, nad którym pracuje dr Paweł Tabakow. Grupa tamtejszych naukowców w ubiegłym roku postawiła na nogi pacjenta z całkowicie przeciętym rdzeniem kręgowym właśnie poprzez zastosowanie w leczeniu autonomicznych komórek macierzystych chorego.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu otrzymał z Unii Europejskiej grant na prowadzenie badań. Wynosi on ponad 57 mln zł, przy ogólnej wartości projektu wynoszącej niecałe 65 mln zł. - Goni nas czas. Planowaliśmy, że na stworzenie wyrobu medycznego będziemy mieli pięć lat. Ostatecznie możemy stworzyć prototypy produktów medycznych, bo dostaliśmy niecałe 3 lata. Do marca przyszłego roku wszystko musimy rozliczyć - wyjaśnia prof. Nicpoń.

Więcej: wroclaw.gosc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH