Komórki rakowe potrafią zmieniać zegar biologiczny, by się namnażać?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-01-2018, 08:26

Komórki rakowe potrafią zmieniać zegar biologiczny, by się namnażać? Zdaniem autorów badań dzięki znajomości biologicznych rytmów komórek nowotworowych możliwe będzie takie prowadzenie leczenia, aby bardziej zaszkodzić guzowi, a mniej - zdrowym komórkom (fot. archiwum)

Komórki nowotworowe wykorzystują nieprawidłowo pofałdowane białka, aby zmienić rytm dobowy i szybciej się namnażać - informuje pismo „Nature Cell Biology”.

Aby guzy nowotworowe mogły rosnąć i dawać przerzuty, tworzące je komórki muszą wytwarzać większe niż normalnie ilości kwasów nukleinowych i białek, pozwalające często się dzielić. Zarówno w przypadku komórek nowotworowych, jak i normalnych, wzmożona synteza prowadzi do powstania pewnego odsetka białek nieprawidłowo pofałdowanych.

Ponieważ nadmiar nieprawidłowych białek mógłby doprowadzić do zniszczenia komórki, reaguje ona aktywacją odpowiedzi na białko niesfałdowane (UPR). Dzięki UPR wytwarzanie białek ulega spowolnieniu, a nieprawidłowo sfałdowane białka są "naprawiane".

Komórki nowotworowe nauczyły się wykorzystywać UPR do spowalniania syntezy białek w razie potrzeby, aby poradzić sobie z nagromadzonymi, źle sfałdowanymi białkami. Pomaga im to przetrwać w warunkach, które zabijają normalne komórki.

Naukowcy z Hollings Cancer Center przy Medical University of South Carolina (MUSC) wykazali, że komórki nowotworowe z pomocą UPR mogą wpływać na rytm dobowy, aby zwiększyć swoje szanse przeżycia. Oparli się na trzech wcześniejszych obserwacjach: wiedzieli, że UPR jest w przypadku nowotworów zaburzona, że regulujący metabolizm komórkowy rytm dobowy wyznaczają rosnące i opadające w skoordynowany sposób poziomy pewnych białek oraz że w komórkach nowotworowych rytm ten jest zaburzony.

Ponieważ wytwarzanie białek ma związek z rytmem dobowym, naukowcy z MUSC postanowili sprawdzić, czy nieprawidłowo pofałdowane białka mogą zmienić rytm dobowy komórek nowotworu. Z pomocą odpowiednich substancji chemicznych aktywowali UPR w komórkach kostniakomięsaka (osteosarcoma).

Jak się okazało, doszło do aktywacji ważnego białka zwanego Bmal1. Jest ono czynnikiem transkrypcyjnym, którego poziom rośnie i spada cyklicznie, regulując ekspresje głównych genów cyklu dobowego. Gdy komórki były eksponowane na cykliczne zmiany ciemno - jasno, poziom Bmal1 był najwyższy w fazie ciemnej. Jednak chemiczna aktywacja UPR sprawiła, że Bmal1 pozostawał niski zarówno w fazie ciemnej, jak i jasnej, co zmieniało aktywność genów odpowiedzialnych za cykl dobowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH