Komputerowy model metabolizmu nowotworu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-06-2011, 15:30

Udało się stworzyć komputerowy model metabolizmu nowotworu, który jest w stanie określić, jakie geny są niezbędne danemu rodzajowi raka do rozwoju - informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Molecular Systems Biology".

Komórki raka są groźne, ponieważ mają zdolność do szybkich, niekontrolowanych podziałów. Jednak żeby uzyskać i podtrzymać tę unikalną możliwość muszą zmienić swój metabolizm, a zwłaszcza sposób, w jaki pobierają, rozkładają i wykorzystują składniki odżywcze niezbędne do rozwoju i wzrostu guza.

Zrozumienie zmian, jakie zachodzą w komórkach raka, umożliwia naukowcom opracowanie skierowanych przeciwko nim leków i terapii, które hamują wybiórczo wzrost komórek nowotworowych, nie szkodząc przy tym normalnym, zdrowym komórkom.

Ponadto zmiany, jakie zachodzą w metabolizmie komórek raka, różnią się w zależności od typu nowotworu, a nawet między pacjentami chorymi na ten sam rodzaj raka - stąd potrzeba dobrania możliwie najlepszej terapii dla danego typu nowotworu i konkretnego pacjenta.

Tomer Shlomi, Eytan Ruppin i ich koledzy z Instytutu Technion w Hajfie na podstawie dostępnych danych o różnych nowotworach opracowali komputerową symulację metabolizmu raka i sprawdzali w ten sposób, które geny są niezbędne dla konkretnego nowotworu do rozwoju i wzrostu.

Przy użyciu tej metody wykazali, że kiedy znane są geny nieaktywne w komórkach danego rodzaju raka, można zaplanować terapię, która selektywnie działa jedynie na komórki nowotworowe i nie zaburza metabolizmu zdrowych tkanek, dzięki czemu ma minimalne skutki uboczne.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH